str. 536
Cyrillovi. J. Pekař uvažuje dále o kandidaturách krále Přemysla Otakara II. na německý trůn. Dr. Frant Kameníček pokračuje pilně v Archivním rozhledu, v němž se dočte kulturní historik plno důležitých zpráv a pokynu k dalšímu studiu. Jar. Janoušek seznamuje znalecky s obnovou děkanského chrámu sv. Jakuba Vel. v Telči. Slavík podává zprávy o chystaných pracích pro Vlastivědu moravskou, o zapovědí užívání tabáku na Moravě roku 1652 (srv. tuto zprávu s doklady, které uvádím v dějinách tabáku v Cechách v Listech z českých dějin kulturních, 1891. str. 92), o divoké zvěři v okolí brněnském v první polovici XVIII, století. Literatura (vedle jiného pnchvalné referáty o Povšechných českých dějinách právních od dra. Jaromíra čelakov-ského, o Metelkově Komenského mapě Moravy). Zbt.
Letopis Matice Slovenské za léto 1892, uredil Anton Barte 1, založila in izdala Matiea Slovenska. V Ljubljani, 1892. V nově vydaném svazku podává dr. K. Štrekelj sbírku slov a úsloví slovinských přirovnaných k příbuzným slovům v iiných řečech slovanských i cizích. Dr. M. Můrko. Enklitike v slovenšíiné. Ivan Steklasa. Jošt Josip Turn (1533 až 1589). Pěkné je pokračování článku od J. Navrátila o slovinských národních pověrách a pořekadlech. Spisovatel píše se stanoviska porovnávacího přirovnávaje lidové podání slovinské k jinoslovanským i neslovanským. Postupuje pořadem výročních památek a slavností církevních. Vykládá o dni sv. Markéty, o sv. Eliáši, o psích dnech, o sv. Jakubu, o Nanebevzetí P. Marie, o sv. Rochu, o sv. Bartoloměji, o Narození Panny Marie, o sv. Michalu, o dni Všech svatých a o památce Dušiček, o sv. Martinu, o sv. Ondřeji, o sv. Barboře, sv. Mikuláši, sv. Lucii, o vánocích. Pak zajímavě vykládá lidové podání slovinské o přírodních zjevech (o hvězdách, o mléčné dráze, o slunci, o měsíci a pod.). Rádi zaznamenáváme, že spisovatel zná dosti dobře literátům slovanskou, zvláště českou starší a poněkud také novější. Důkladnější znalost novější české a vůbec slovanské literatury o předmětu, o němž píše, byla by leckde osvětlila příbuzné lidové podání siovinské. Bezděky znova se tu opakuje známý netěšivý zjev, jak ještě málo Slované znají navzájem svoje práce literární, výzkumy v nich uložené, nevědouce druh o druhu, že často týmž studiem se obírá. Tímto referátem upozorňujeme na piině sestavenou studii Navrátilovu, těšíce ze na pokračování. A. K o b 1 a r. Dějiny železářství v Kra-jinsku. Poučná je bibliografie slovinská (1891), sestavená od J. T o m š i č e. — Zprávy o činnosti „Matice Slovenské". Letopis Matice Slovenské vřele doporučujeme všemu čtenářstvu českému.
Zbt.
Kwartalnik Historyczny. Organ Towarzystwa Historycznego, założony przez Xaw. Liskego, pod red. O. Balz er a, 1893, I. Anatol Lewicki, Król Jan Olbracht o klęsce Bukowińskiej r. 1497. „O początkach dyplomatyki polskiej" zní název ostré a rozvláčné polemiky mezi drem. W. Kętrzyńskim a drem. Stan. Krzyžanowskim, která se vleče ještě i na konci sešitu. A. Ja-błonowski uvazuje v článku „Kolonizace Ukrainy za posledních Jagellovců" o ruské práci M. Budanova-Vladimirského, obírající se touže látkou. Dr. F. Koneczny referuje o Finkelové znamenité práci „Bibliografia Historyi Polskiej", I. Lwów, 1891. O. Balz er podává obsah nově objeveného rukopisu v univ. knihovně vratislavské (Traktat Henryka z Góry). Z bohatého oddílu recenzí a referátů všímáme si tuto: L. D a r g u n, O rodzinie pierwotnej, Ate-neum, 1891, IV. str. 240—266, 471—515 (ref. Fr. Krček); W. Schulte, Die älteste kartographische Darstellung Schlesiens auf der Elstorfer Mappa mundi, Zeitschrift d. Ver. f. Gesch. u. Alterth. Schlesiens, XXVI. (ref. A. Wagner);
|
|