str. 344
píchni jehlou zástěru, to jako bys bodla přímo klepnám do jazyka; bolestí tím způsobenou popletou se rovněž a naposledy se ještě samy poperou. Že nevěříš ? — Také dobře; jen pozor, aby se ti nedělaly pryskýře proto, že snad jsi sama někoho poklepala. — — Tak přede mnou vyprávěla statá babička..*) Z Heřmanic u Lanškrouna.
Z národopisného ruchu.
Literární a jiné novinky. Referuje Dr. Č. Zíbrt.
* Národopisná výstava českoslovanská. Národopisná výstava
se blíží k svému uskutečnění a zároveň s vydáním příštího čísla Č. L. otevrou se znova brány známého výstaviště v Královské oboře. Při-rozeno proto, že již nyní skytá výstaviště obraz značně změněný, a ač počasí nepříznivé, pracuje se tam dále o překot. Hoření část se ovšem valně nezmění, proto že všecky hlavní budovy jsou z výstavy minulé. Jen řada soukromých pavilonů vyrůstá a mezi stromovím před českou chalupou zdvihá se již nyní česko-americká osada s kostelíkem ve svém středu. Za to na stráni za ústředním palácem a na dolení prostoře vyrostla přes nejkrutější zimní čas celá řada budov soukromých a výstavních. Tak zejména celá skupina lidových staveb česko-slovanských je již zevně úplně dohotovena, kostra Staré Prahy vyčnívá vysoko k nebi a začíná se pobíjeti prkny a ozdobovati velice zajímavou vnější dekorací malířskou, zámečnickou a sochařskou, a mezi Starou Prahou a „návsí" založen je nový rozsáhlý pavillon průmyslový pro výstavu průmyslu moderního, který se hojně k výstavě přihlašoval. Nejnověji do skupiny lidových staveb přibyla skromná chalupa z hor oravských, starodávná kovárna a mlýn, statek ze Slánská a překrásné gazdovství z Čičman v Uhrách. Celkem svým i řadou detailů vůbec bude dolení výstaviště poskytovati velkou řadu attrakcí. Také pavillon českých turistů, představující zříceniny hradu Koko-řína, v jehož nitru bude vedle zobrazení vítězné bitvy Čechů před Hrubou Skalou i výstava českého válečnictví, stojí již zhruba dohotoven. Vedle prací stavebních pohltí nejvíce práce ovšem instalace
*) Pozn. red. Jak si staří Čechové představovali ďábla „Klevetníka", který mužům i ženám štěbetavým do uší přišeptává, přidmyehuje, aby pak šířili pomluvy (viz řehtačku v levé ruce přestrojeného ďáblíka „Kle-vetníka"), znázorňuje dřevorytina českého původu v knize Vavřince Leandra Evačovského Masopust, vydané v Praze roku 1580, kterou tuto otiskujeme.
|