str. 434
byle vyšité. Zajímavý jest i zadní pohled na hlavu tak zapentlenou. Pod partou totiž viděti „vrkoč", vlasy to úplně hedbávím obalené, po pravé a levé straně „p o d-vazky", totiž růžice z červeného nepřa-deného hedbávu a pod tylem napříč celou řadu špendlíků ozdobných („ženglí"), jimiž ozdobeny i připevněny jsou četné hedbávné stuhy až na bedra se šatkou splývající. Prostor, v němž by mezi špendlíky a vrko-čem bylo viděti vlasy, pokrývá se vonnými listy svěžími a kvítky i lučaími, na př. ji-skérkami (sedmikrásami).
Neméně půvabné a skorém podobné je pentlení na Star. Hrozenkově, jen že tu, jak obr. na str. 428 ukazuje, vyšívaná „šatka" více ku platnosti přichází. Za ní je zase „parta"*) a při bedlivém prohlížení druhého obrázku nevěsty (na str. 429), zády obrácené, najdeme i dvě růžice „p o d-vazky" a špendlíkovou výzdobu nad pen-tlemi visutými. Místo listů a kvítí bývá tu juž v zádí hlavy tak zv. „tylo" z příční pentle široké mezi oběma „podvazky" a nad ním v oblouku zase (pod partou) červeně omotaný „vrkoč". Však i tu nad „tylo" kladou se zelené listy. Celek vrcholí pěkně korunkovitým věncem.
TJ velice pěkného „h u a d ě n í" (t. j. pentlení) v okolí Velké **) na Strážničku vystupují „podvazky" juž pod jménem „z á-ušnice" a jsou to kouličky z barevné vlny a na obrázku (str. 430) dobře vynikající. Tu vidíme též, že nad vlasy je předem květovaná pentle „předkánka", pak sleduje „kanka* (zastupující partu u předešlých) perlami skleněnými zdobená, dále červeně omotaný „vrkoč", a celek vrcholí zase korunkovitým „věn e okem". Na druhém obrázku jest nevěsta (str. 431) z Javorníka, a tu zase viděti, kterak vlasy juž úplně jsou zahaleny „dénkem", k němuž dolů připjata jest zase změt pentlí. Postup pentlení toho jest následující: Napřed smotají se hladké lelíky pentličkami ve „vrkoč", jenž otočí se kolem
(Fotogr. prof. J. Klvaně.)