str. 450
u skrčených koster číčovických. Nádobka tato má však kromě oušk» i ornament stejný jakož i nádobka druhá při této nalezená. Nádobka čís. 2., rovněž r. 1891 nalezená a majetek p. Merze, jest jemně pracovaná, formy velmi úhledné, S touto nádobkou nalezena byla i hlazená, kamenná, nevrtaná sekera, rovněž uchovaná ve sbírkách p. Merze.
Na jaře r. 1894 na témž místě na pare. čís. 11 uhodili dělníci při zkopávání vršku na hroby se skrčenými kostrami, na pravém boku ležícími, kameny obloženými, hlavou k jihu, nohama k sev. Pokud možno, sestavena jest mapka pohřebiště podle výpovědi p. Václava Jindřicha, místního starosty a statkáře (jemuž autor tohoto článku za prokázanou ochotu srdečně děkuje).
Kopání, bohužel, nedalo se tak, jak bylo si přáti. —
Kostra a měla čtyři nádobky, jednu u úst, jednu pod hlavou, jednu na břiše a v nohou; nádobka na břiše byla prý malými kaménky rdžen-covitě obložena.
Za přítomnosti a dohledu p. faráře Štědrého» uhozeno opět na kostry (na mapce 6), jež ležely dvě v jednom hrobě, ale nad sebou, obě měly po straně hlavy po jedné náušnici (obr. čís. 11.) a u úst nádobku čís. 5. Náušnice jsou z bronzového drátu točené, silně patinované; jeden konec drátu jest roztepán a druhý v kruh stočen. Střed ozdoby ovinut jest slabším bronzovým drátkem. Že nalezeny byly u hlavy, souditi možno, že sloužily jako náušnice.
Podobná náušnice nalezena byla v kulturní jámě u Starého-Bydžova.3) Nádoba čís. 5. jest na výkresu asi v čtvrtině skutečné velikosti, jest velmi silná a ručně pracovaná. Hroby c, d, e obsahovaly kostry velmi sešlé, s nádobkami rozbitými, jež se nezachovaly. Každá kostra měla po jedné jehlici čís. 7. typu únětického, jež byly nalezeny na levé straně hrudníku (nyní jsou ve sbírkách p. Merze). V hrobě / při setlelé kostře nenalezeno nic. U g náhodou objeven» ve stěně kostra s nádobou tvaru džbánku, jež se nezachovala, v hrobě A objevena kostra muže ničím neobložená (pohlaví dokázáno z pánve zachované), velmi pěkně konservovaná, jež ležela hlavou k západu, nohama k východu. Kostra jevila muže let prostředních a na pánvi tu abnormitu, že os ilei sinistrum byla s os sacrum úplně srostlá tak, že nebylo ani švu znáti, kdežto os ilel dextrum byla-úplně volná. Zdá se, že kostra tato jest mladší oněch, jak souditi lze z nápadně zachovaných kostí, jiného položení kostry, nehledě ani k tomu, že lebka jest mesocefalní proti ostatním dolichocefalním.