Předchozí 0479 Následující
str. 456

dolichocefalie a patří asi době mladší, jak též kosti nápadně zachované ukazují) se širším čelem, značnou výškou a vypuklým occipitem, což jeví se i při ostatních jinde nalezených skrčených kostrách z té doby. Větší konkluse při tak malém materiálu pronésti nelze; snad najde se hrobů v místě tom více ještě a tu pak je seřadíme spolu a bude již možno dle většího materiálu usuzovati na tělesnou podobu celého toho lidu. Dosud však to učiniti nemůžeme pro nedostatečnost materiálu zachráněného.

Jest to jediné dosud objevené pohřebiště se skrčenými kostrami na Lounsku, jež však ukazuje velikou soudobost se skrčenci číčo-vickými a lovosickými. Z celkového rázu pohřebiště soudíme, že pochází ze začátku doby bronzové.

Dodatek. K mírám lebek chrabřeckých připojuji tuto na tabulce ještě míry několika soudobých lebek z hrobů s kostrami skrčenými typu únětického, jež jsem loni změřil v českém museu, a to po jedné z Oslúchova, Libušina, Cíčovic a Přemyšlení, na konec pak ještě dvou lebek z kostrových hrobů o něco pozdějšího rázu, nalezených v zahradě statku pana Dra. Julia Grégra „Na dole" uMáslovic.

Poslední náležely kostrám dívčím s pěknými výzdobami bronzovými (srv. o tom můj referát v Mittheilluugen der Centralcommission 1894). Prvá je dosti zachovalá (kostra ležela prý natažena na zádech), druhé chybí polovina (kostra ležela na boku), byla však také dlouhá. Indexy těchto šesti lebek jsou následující:



    L. Niederle

Předchozí   Následující