Předchozí 0012 Následující
str. 5

ního průvodu selského a cha-

lupnického, malovaných od Fr. Hlaváčka r. 1836, kdy pořádali čeští stavové na počest korunovaného krále Ferdinanda a královny Marie Anny nákladnou slavnost vedle invalidovny. Originály těchto maleb, na nichž velmi zdařile a pečlivě znázorněn je lidový kroj tehdejší z Lito-myšlska, jsou chovány v Selské síni Musea království Českého v Praze. Podle těchto originálů přinesl český Lid IV. č. 3. a 4. ve zvláštní příloze vyobrazení tohoto průvodu na základě fotografických snímků. Na NVČ. jsou vyloženy kopie oněch originálů, které maloval pro museum litomyšlské A. Anderle.

Museum litomyšlské zapůjčilo do tohoto oddělení ještě


Fr. Ad. Šubert.

jiné kopie, svatební kytici, jejíž originál je rovněž chován ve světnici litomyšlské v Českém museu a jejíž vyobrazení s popisem Ter. Novákové přinesl Český Lid II. 400- 401. Musejní spolek vlašímský zaslal ze sbírky kníž. Karla Auers-perga vyobrazení svatebního průvodu jihočeského z r. 1836, obdobné k uvedenému vyobrazení průvodu litomyšlského. Prohlížíme ještě jiný starý olejový obraz lidové svatby moravské (majetek dv. sekr. V. Houdka).

Svatebního zvykosloví týká se dále sbírka svatebních věnců, starožitných (mezi nimi důležité jsou party nevěst slovenských, majetek spolku Živeny v Turč. sv. Martině) i novějších, skupinka svatebního pečiva, ozdobná „soukenka" a výstroj koní do průvodu svatebního, pak pletený košík, vyvlačovaný čer-


Prof. Dr. Otokar Hostinský.


Předchozí   Následující