Předchozí 0558 Následující
str. 514

správcem na tři léta byl jmenován. Každý posuzovatel nynější činnosti Dra. Niederla ve svěřeném tomto novém úřade ochotně dozná, jak jmenovaný správce Národopisného Musea, jsa podle svého povolání anthropologem a praehistorickým archaeologem, používá bez oddechu veškerého svého času, aby se náležitě vpravil v nezvyklý obor nové, namáhavé práce, jakož i v nový svůj úřad, znesnadněný nemalými potížemi. Příkladná energie, s níž překonával Dr. Niederle překážky, nesnáze všeho druhu, energie, povzbuzována zároveň pochopitelnou obavou, že by tu jakékoli otálení myšlénce Národopisného Musea jinak velice uškodilo, urychlila otevření Národopisného Musea, které nyuí již v paláci Sylva-Tarouccově na Příkopě je přístupno návštěvám obecenstva.

Z Průvodce po Národopisném Museu Českoslovanském, sepsaného od Dra. L. Niederla (vyšlo již druhé vydání), vybíráme některé údaje pro tuto první část úvah o Národopisném Museu:

Jak píše správce Dr. Niederle na str. 5., „Národopisné Museum Českoslovanské založeno bylo z největší části z předmětů zachráněných z Národopisné Výstavy, pořádané r. 1895. Vedle toho i po výstavě samé získáno bylo ještě množství krásných věcí, jěž vůbec na výstavu zaslány nebyly. V krátké době několika měsíců sešlo se tolik předmětů, že dnem 15. května 1896 mohlo býti otevřeno Museum ve svých prozatímných místnostech, v nichž ale vyloženo ze sbírek jen něco přes třetinu . . .

Program Národopisného Musea Českoslovanského dělí sena skupiny a oddíly následující: Skupina A.: I. Oddělení obydlí a staveb lidových. II. Oddělení lidových krojův a vyšívání. III. Oddělení zaměstnání lidu. IV. Oddělení zvyků a obyčejů. V. Oddělení literatury lidové. VI. Oddělení hudby, písně a tance. VIL Oddělení sociologické. Skupina B.: I. Oddělení zeměpisné. II. Oddělení anthropologické a demografické. III. Oddělení jazykové.

Omezenost místa a nestejné zastoupení sbírek v jednotlivých oddílech přinutily ovšem správu musejní, aby se v prozatímných místnostech omezila na vyložení jen části toho, co všechno program obsahuje a žádá. V šesti sálech pro Národopisné Museum Českoslovanské určených umístěny a rozvrženy byly sbírky následovně: Sál I. obsahuje sbírku vybraných modelů a obrazů lidového stavitelství, sál II. sbírku selského nábytku, různého nářadí, pak sbírky psaných modliteb, prací řezaných a ukázky hudby lidové, sál III. sbírku starobylých krojů a vyšívání z království českého s jinými drobnostmi, poutajícími se k zvykosloví a zaměstnání, sál IV. podobnou sbírku z Moravy a Slezska, sál V. podobnou sbírku ze slovenských Uher, sál VI. obsahuje konečně sbírku české keramiky.

K Museu tomuto pojiti se bude ještě jako součást jeho skupina obydlí lidových pro Národopisnou Výstavu Českoslovanskou 1895 dle skutečnosti pořízená a známá pod jménem „Výstavní dědiny českoslo-


Předchozí   Následující