Předchozí 0495 Následující
str. 441


II., III. sloka je stejná se slokami II., Ilf. z Kosinová, načež se zpívá IV. sloka:

Já mám koně, vraný koně, to sou koně mý. Já mám koně, hodný koně, to sou koně mý.

Dyž já jim dám vovsa, voni skáčou hopsá. Já mám koně, vraný koně, to sou koně mý.

V Chlumu tančí se v dvojicích. Tanečník uchopí tanečnici, jež proti němu stojí, svou rukou pravou za její ruku levou a svou levou rukou za její ruku pravou, (v dlaních). V 1. takte (na slabiky: já mám ko-) zadupnou střídavě levou, pravou, levou nohou a (na slabiku: -ně) nadzvednou pravou nohu a stanou na levé noze. V 2. takte (na slabiky: vra-, ko-) dotknou se špičky bot (dvakrát) a v 3. takte (na slabiky: to sou ko-) opět zadupají a (na slabiku: -ně) zvednou levou nohu a v 4. takte dotknou se špičkou bot (na slabiku: mý) a pak v pomlčce se dvojice tanečnická obrátí „na půl kola" rychle a mrštně. Tímto obratem musí dvojice ta-nečnická v kruhu ostatních do předu postoupiti, sic by jinak se odbyl celý tanec na jednom a témž místě. V 5.-8. takte tančí se jako v 1,—4. takte a sice vždy na konci každého čtvrtého taktu je obrat, jako na konci 4. taktu.

Křižák.

Z Hamrů, čertoviny, Blatná a Dědové.

Tančí se čtyřmi páry, které stojí křížem proti sobě (jako na př. při besedě). Vždy dva páry, jež stojí proti sobě, tančí polkovými kroky proti sobě. Začínajíce tančit, zadupají nebo zatleskají a postupují dle hudby na místo svých protějšků, při tpm podají si ruce, jednotlivé páry vytvoří oblouky, jimiž nejdříve protančí dvojice první a dvojice druhá, pak teprv, když se zase vracejí zpět na původní svá místa, protančí pod obloukem prvého a třetího páru dvojice druhá a čtvrtá. Tanečník prvého páru tančí vždy dle pořádku se všemi tanečnicemi krátce do kola polku, naposled se svou tanečnicí, u níž na svém původním místě též stane. Pak následuje popsaný kříž ti, P° kterémž zase tančí tanečník druhého páru solo se všemi tanečnicemi, jež (na př. v Hamrech) tanečníkům teprve nyní utíkaly a jim chytati se dávaly. Pak jest opět kříž a zase solo tanečníka třetího páru se všemi tanečnicemi, pak křiž a zase solo tanečníka ze čtvrté dvojice se všemi tanečnicemi. Toto solo, se zakončí zase křížem. Pak mají postupně všechny čtyři tanečnice pořadem sóla, mezi nimiž, jako při sólech tanečníků, jsou kříže. Tanec tento, jenž mnohdy trval přes dvě hodiny, byl zakončen polkou zrychleného tempa.

Ve Vojtěchově tančilo se při „křižáku" křížem, nejprv hoši, potom děvčata. Na Certovině i ve Vojtěchově utvoří (před zakončením) kolo a jsouce do středu obráceni, drží se za ruce (po bok) a kráčejí v právo nebo v levo několikrát.

Tancovali (v Hamrech, Certovině, Blatnu a j.) „křižáka" při polce. V Dědové hráli při „křižáku" toto:


Předchozí   Následující