str. 25
147. A. C. ?????? (Otisk z Univ. Izvěsti), ????? 1897. „Prof. Archangelsk^ poslal z Kázaně čes. Lidu otisk pozoruhodné rozpravy svojí o poměru německého Luci-dáře k Lucidáři staročeskému. Srv. str. 24. č. 146. Podkladem byla Archangelskému práce Schorbachova, Studien über das deutsche Volksbuch Lucidarius und seine Bearbeitungen in fremden Sprachen, Strassburg, 1894. Litujeme se spisovatelem, že nemohl použiti nej staršího Lucidáře českého, chovaného v rukopise ve Fiirstenberské bibliothece na Křivoklátě (proč na str. 47. název německý „Pilrglitz"?). Byl tedy nucen použiti ke srovnání" pozdějších i nových textů českých, pokud jsou chovány v bibliothece Musea království Českého v Praze. Otiskuje texty německé a s nimi souvislé texty české. Na konec (na str. 106.) diví se, proč se nezmiňuje Schorbach o staroruském Lucidáři. Patrně prý ho neznal. Z této poznámky vysvítá, že tato rozprava o poměru Lucidáře německého a českého byla prof. Archangelskému průpravou k chystané studii o Lucidáři staroruském.
148. L'. V.Rizner, Prehl'ad folk-loristiekej literatury slovenskej od prvopočiatku do konca r. 1896, Slovenské Pohi'ady, Red. Joz. Škultéty, v Ture. sv. Martině, 18:97, seš. 10, str. 604 ad. S velikou radostí zaznamenávám vydání záslužné, výborné této práce, která velice přichází vhod nyní, kdy sestavujeme s p. F. Pátkem úplnou bibliografii lidovědy československé. U nás v Praze nedostává se knih a časopisů slovenských. Mnoho jsme excerpovali, ale přirozeně nikoli všecko, jak to mohl učiniti L'. V. Kizner, ze-jme'na ze slovenských časopisů a knih. Pokud se týče článků o Slovensku v časopisech v Cechách, na Moravě a ve Slezsku, mám po ruce sbírku objemnou a dovolím si p. L'. V. Rizuerovi laskavým prostřednictvím p. J. Škultétyho poslati do Slov. Pokl'adu doplňky a dodatky tohoto druhu, aby v Slovenských Px>hl'adech bylo již, pokud možná, všecko sneseno, co se týče lidovědy slovenské. Svoje stanovisko objasňuje Rizner takto: „Mojím úmyslom eáte len nedávno bolo prácu tuto podať veřejnosti až začiatkom budúceho roku, aby
sa i tohoročná, sem spadajúca biblio-grafia do nej zahrnut mohla; ale čítajúc v poslednom sošitc českého Lidu, že pp. Dr. Č. Zíbrt a Ferd. Pátek v Prahe chystajú do tlače „Bibliografii! lidovědy československé", umienil som si ju prv uverejniť, než by otázna Bibliografia přišla do tlače, a sice z tej příčiny, že by menovaní páni z nej pre svoje dielo čerpať mohli. Ja som svoj prehl'ad odchylné sostavil od podobných prehl'adov českej vfolkloristickej literatury v ročníkoch Českého Lidu uveřejňovaných. Tam sostavujú všetko dl'a odborov, ja sostavil som svoj prehl'ad dl'a abecedného poriadku spisovatel'ov a sberatel'ov, držiac sa pri měnách, kde vačší počet práč je uvedený, chronologie. Súdny čitatel' už z nadpisu diela, potažné článku alebo příspěvku v tom ktorom časopise uveřejněného, 1'ahko pozná, do ktorého oddielu Fudovedy náleží. Do prehl'adu zobral som i nie-ktoré poviedky a črty, ktoré su pozoruhodné v ohl'ade bájeslovnom, pove-rečnom, dialektickom atd. Sú to meno-vite niektoré práce Soltésovej, Vansovej, A. Bielkové, Kukučinové a J. A. Ferien-číkové. Konečné podotknúť musím, že, nakol'ko mi bolo možno, všimnul som si i cudzojazyčných práč sem siaha-júcich, jako i niektorých rukopisov, o ktorých mal som vedomosť."
149. Vlastivěda Moravská, II. Místopis, Brněnský kraj, svaz. 1. (trojitý), v Brně, 1897. Napsal Frant. A.Slavík. I. Všeobecný pohled. 1. Přehled zeměpisný a přírodovědecký. 2. Osazování krajiny. 3. Obyvatelstvo (Poměry lidu poddaného; Život lidu: písně, kroje atd.; Uspořádání statku; Obecní záležitosti ; Tři tabulky pečeti obecních okresu brněnského). 4. Živnosti (Hospodářství, Průmysl, Obchod, Spojovací prostředky, Spolky). 5. Farní osady a školy. n. Statistický přehled. II. Jednotlivé obce: Adamov, Babice, Bednchovice, Bílovice, Bohonice, Bosonoly, Březina,. Bukovina, Bukovinka, Bystřice, Cinzendorf, Černo-vice, Dvorská, Evanovice, Habrůvka, Hajany, Holásky, Horákov, Husovice (otištěno Selské zřízení), Chrlice. Předplatné na 10 sešitů :-S zl. přijímá prof. Dr. Frant. Dvorský, předseda Musejního spolkl v Brně, Měštanská ulice č. 18. Rukopisy dlužno adresovati: řed. Fr. A. Slavíkovi t. č. v Hodoníně.