str. 159
a s vůlí i s prošacováním počestného úřadu křivsoudovského mezi vdovou Kateřinou, po f Václavovi Milštainovi a Františkem Tulachem. Prodán byl totiž domek pod N. 30. v Křivsoudově od Kateřiny Františkovi Tu-lachovi, na kterémžto domku mimo jiné dluhy byla: „Kráva zádušní živá za 12 zl. Kráva železná (pak) ta zůstává na gruntu.«
(List 143. a 144.) Leta Páně 1789. dne 13. Maje s jistým povolením Kašpara Rigra, toho času společných panství vysoce ustanoveného vrchního direktora, též s vůlí ouřadu v městečku Křivsoudově, stala se prodej trhová a nezměnitedlná na domek Martina Brázdy, souseda zdejšího, pod N. 48. zeťovi svému, Janovi Boháčkovi, za sumu trhovou, za jedno sto šedesát pět renských, pravím za 165 zl. ?., totiž prázdný, mimo toho, co jmenovaný Jan Boháček v témž domku na správu vynaložil v sumě 35 zl. r.
Křivsoudovskému záduší z 3 železných krav, které na gruntu zůstávají ročně 35 kr.,
(List 147. a 148.) V kupní smlouvě této ze dne 10. listop. 1789, jež uzavřena byla mezi prodávajícím Martinem Břinkem a kupujícím Janem Tulachem (pro syna svého Ignáce) o domek čís. 45. v městečku Křivsoudově, výslovně jest poznamenáno: »Dále na tom domku neb gruntu zůstati má půl železné krávy ? záduší křivsoudovskému, z které se ročně platí 6 kr. Co se dotyce zádušní krávy živé na tom gruntu, takovou prodávající kupujícímu odevzdati má. A tak žádný dluh jak peněžitý, tak obilný kupující od prodávajícího nepřijímá, jediné nadepsané půl železné krávy ? záduší křivsoudovskému.«
(List 139.) Na listě tomto nalézá se kupní smlouva ze dne 8. března r. 1780, dle níž koupil Jan Tulach pro syna svého Jana dům čís. 2. od Jana Francia, t. č. mynáře v Křivsoudově. Dočítáme se pak v ní:
»Na tom domku od starodávna se platí ze dvou železných krav ouroků ? záduší křivsoudovskému, totiž ročně 23 kr, 3 dr.« —
Jan Valchař.
* Dějiny židu v časopisech židovských. (M. Sch.) Články historické podávají časopisy: Revue des études juives; Monatschrift für Geschichte und Wissenschaft des Judenthums; The Jewish Quaterly Review; Revue sémitique.
»Podania ludu szląshiego« (J. H.). Je to krátký článek (Światło, Pismo ludowe ilustrowane, Bytom, 1892, VI., str. 269.—270.) s tímto obsahem: Poganka. Żona oduczyła męża pijaństwa. Mora. Domovy gad. Dziwny chłopiec a koń. Perły na końskiej głowie. — Rycerze z Bla-niku, Kartka z księgi legend czeskich (tamtéž 1893, VII. str. 273. ad.) je pověst' umělá, nikoli z úst lidu čerpaná. Vidíte, jak není radno literaturu uváděti z pouhého názvu článku, zahlédnutého snad v seznamu časopisů!
* Litevshé obyčeje. (Prof. A. M.) Obsah knihy Ludwika ? Po-ewa, Litwa pod względem starożytnych zabytków, obyczajów i zwyczajów skreślona, Wilno, 1846: Szczegóły mitologiczne. Przeobrażenia