Předchozí 0480 Následující
str. 415

dávají.) Vytištěná v Litomyšli u Doroty Březinové, Jako: „Byl člověk velmi bohatý." Na konec „Vytištěna léta Páně 1651."

„Chvalozpěv aneb díků činění za obdržený pokoj." Vytištěno r. 1763. Zpívá se jako: „Povstaň a probuď se." „?? deum laudamus radostně zpívám, všem obyvatelům já známost dávám, Te deum lauďamus začnu zpívati, Te deum laudamus Boha chváliti."

„Píseň pravdivá, co se vskutku stalo roku nynějšího s jedním mládencem na hranicích baborských." Přetištěná v Hoře Kuttný. Zpívá se jako: „Jaká přišla rána."

Následuje „historická píseň o sv. Jenovefě" v Hoře Kutné vytištěná s obrázkem, jak bývá na historiích o Jenovefě. Jako : „Běda, že jsem v věku mladém." Začátek: „Pozastavte se, křesťané, na malou chvílečku, slyšte věci neslýchané skrze tuto písničku, která z života sv. Jenovefy vzata jest, pro slávu jména jejího vejtah způsobena jest."

Též jarmarečního rázu jest „píseň hrozná a strašlivá o jednom příběhu", jeuž se stal v Štayermarku blíž města Gracu, kdež se z písně vyrozumí. Na obrázku vidí se panna, jak se dýkou pro-bodává a mladík vedle ní stojí. Vytištěna v Hoře Kutné a zpívá se jako: „Ukrutná smrt, přehrozná smrt." (Č. Č M. 1895 str. 110. atd.).

Do téhož druhu písní patří „Novina jistá a pravdivá o třech dcerách bohaprázdných lehkomyslných v zemi Baborské, kteréžto své stařičké matky v žádné uctivosti neměly, ale z ní své posměšky měly, za to od zlých duchů skončení vzaly." Jejich podobizny viděti lze na čele knížky a dole poznamenáno, že vytištěno jest to roku tohoto. Jako: „Aj již, křesťané, hněv Boží táhne."

Ke konci „Nová píseň, která se o jistým příběhu představuje, který se stal v kraji Bavorském skrze veliký hlad r. 1771. Zpívá se jako: „Kvílet musím přenáramně, _když si na ten svět atd."

Jedna z posledních mezi nábožnými „Veselá píseň o líbezném jaru". Všem milujícím pěkného času na světlo vydaná. Na obrázku dva ptáci. Vytištěna v Hoře Kutné a zpívá se jako: „Lituji anjele v takové postavě."

1. Májovým měsíci

mám radost v mém srdci

když spatřuji všelikou

líbeznost zahrad, polí;

tráva se zelená,

kvítečko rozkvétá

kam jdu koli.

2. Tu krásná růžička

červená se všecka

s libou vůni

narcisovou bělostí se honosí,

strakatý tulipán,

jak malý ve:ký pán,

tak se nosí.

Nato „Smutný příběh, který se stal v Tyrolské zemi" v městě Hal řečeném s jistým kupcem a dvouma synáčky, též s děvečkou s dvouma mládenci ? ustrnutí se představuje. (S obrázkem.) Vytištěna v Hoře Kutné. Jako „Pozdraven buď, Františku". (Táž píseň dříve vepsána.) Již dle začátku „Poslyšte, křesťané, co budu zpívati", možno souditi, že to píseň z jarmarku a ne národní. Také „Píseň udatného bichsenmejstra všem milovníkům ? zpívání" vytištěna s válečnými trofejemi v Kutné Hoře. Začíná: „Moji kamarádi, ? čemu mě přivedli."


Předchozí   Následující