Předchozí 0201 Následující
str. 198

moch pryč doni. — To je skutečná pravda, starej dříf nevěřil a vod ty doby uvěřil. — Jak bylo po klekání f Šibínku nad Vobrovou, houpaly se světýlka. Hnet bylo pět, hnet šest nebo štyry; lidi potom na to zvykli a tak uš se nebáli. — Hastrmani tet1 uš nejsou žádny, ale dříf to bej válo. Teť už na to žádnej nevěří! Ty světýlka, to byla tučnost země, to hnet ty lidi povídali. Vono těch voblud bylo moc, teť nejni nic, teť se lidi nic neleknou.

Jaromír Maděra:

Rýmování o jídle na Jistebnicku.

V okolí Jistebnice i v městě pečeme: O masopustě Boží milostě, na tučný čtvrtek, ač není svátek, na sádle šišky a chutné kobližky. Do jitrnic párovky. O jmeninách bábovky. V postě mrkvance tenké lívance a na pátek velký jidáše máme sladký. Na velkonoce dobré mazance, neboť mazanec bez koření, bez vajec by nám málo chutnal. O svatém Duchu kosmatice, točenice. Na posvícení všecko to voní: koláče, buchty, hnětynky pečou naše matinky. Martinské rohlíky, dušičky, v advente topinky, vánočky. Po celý rok pak dle potřeby pečeme též různé chleby: karasy, placky, rohlíčky, měchury, šišky, bochníčky.

Náš celotydenní Ustele jídelní. Pondělí: Hovězí polévka se strou-hankou, omáčka s majoránkou, neb polévka s flíčky a k masu knedlíčky v koprové. Někdy skopové a chudance a není-li zbytku k lepšímu požitku, pražená zelnice k večeři. — Úterý: Polévka s kroupami, omáčka s houbami k masa. Pro všecku chasu dobrý pokrm jistě najdu, uvařím-li též kulajdu, svítek, nákyp, roštěnku, hrách s uzeným, okurku a pro každou kuchtu pěknou, dobrou, velkou buchtu neb koláč. — Středa: Polévka z chleba, jen někdy časem s nudlemi, masem v česnekové, sardelové, též eezené nudle, kaši nebo štrudle. Večer: guilaš, cacardu v míře, někdy též chudé rytíře. — Čtvrtek: Řízek a polévka z krupek, ale až k večeři. V poledne polévka s rýží, jež žaludku nic netíží. Maso s rajskou, vinnou, řípou, bosáky se zelím a vepřovým pečeným, neb emundu. — Pátek: Napeku lívanců a vdolků beze všech okolků. Uvařím bramborovou neb polévku drštkovou, ammolety, apoštoly, lepenici neb cokoli: Sustky, ryby, vemínko, chutnává nám všecinko. Večer: Sýr, rozhudu neb černého kubu, jinak z mléka kyselo, aby v kádi neshnilo. — Sobota: Polévku kapa-nou, maso s cibulkou praženou a řípu. Švestkové knedlíky, drůbky, též ledvinky, jaternice, pajšl, haše neb prostě nastavovaná kaše. Večer: tak jak bude, holoubě anebo co zbude. — Neděle: Zachovali jsme si: husu, kachnu, zajíce, ale jen do konce prosince. Potom šunku s knedlíkem neb uzeným jazykem, telecí a salát i český karbonát. Polévka z knedlíčků, drštek.


Předchozí   Následující