Předchozí 0099 Následující
str. 82

k dalšímu trvání a rozvoji jeho všeho zdaru. Vřele si přeji, aby museum průmyslové i historické a národopisné plnilo svůj úkol vzdělávací a osvě-' tový, aby tedy prvější budilo snahu po zdokonalení a zušleohtění výrobků řemeslných, průmyslových a uměleckých, aby budilo smysl a porozumění pro vkus, krásu, důkladnost a dokonalost výrobků takových, a aby je jako dobré vzory zachovávalo i ochraňovalo, mé milé historické a národopisné museum, pak, aby budilo lásku k dějinám města i širého okolí, aby neúnavně sbíralo a zachovávalo památky historické a lidové, aby ti, kdož přijdou po nás, mohli čerpati z nich poučení a povzbuzení, neboť ,kol hřímá naše sláva v mrtvých památkách'.«

Krásně jsou uspořádány a bohaté jsou všecky oddíly klatovského musea. Nás v Českém Lidu zajímá oddíl národopisný.

Museum národopisné obsahuje sin /., světnici měšťanskou v Klatovech. Malovaný prkenný a trámový strop z polovice XVIII. stoh přenesen byl sem z domu čp. 123-1. v Klatovech, barokní kamna jsou výrobek Klatovské kamnářské dílny. Nábytek: kulatý stůl, vykládaný psací stůl s uzávěrkou, prádelník vykládaný se skříní na cín, druhý menší prádelník s nástavcem, stolek toiletní, piano, rožní skříň se skřínkou na hodiny, hodiny kyvadlové v dlouhém truhlíku, sekretář s hodinami na 4 úbělových sloupcích a truhla vykládaná s ptáčky, pak klekátko — jest skoro vesměs výrobek místní; také drobnější předměty, vyřezávaný a pestře malovaný kolovrat se cvakadly proti ospalosti pradleny, stojánek na vyšívání, stoličky, různé skřínky, empirové zrcadlo, obrazy rodinné na plátně malované, podobizny a silhouetty, ostatní obrazy, vinše školního pomocníka Lukáše panně Lojzičce N. z počátku XIX. stol. v malovaném a stužkovém orámování, stínítka, lampy, svícny, pak skleněné, majolikové,. porcelánové a cínové nádobí, stříbrem kovaná hůl sousedská, kožený pás pávím pérem vyšívaný, brašny, korálové košíčky v oknech, hodiny na mosazné pilce, visutá lampa — pocházejí vesměs z rodin Klatovských.. Střelecký kroj a výzbroj z konce XVIII. a počátku XIX. stol.

Síň II. tvoří doplněk světnice měšťanské. Povšimnutí zasluhují empirová kamna, pozdně empirový stůl vykládaný mosazí a perletí pěkně vykládaný prádelník, truhla s odznaky řemesla sladovnického s říšským orlem z r. 1756, druhá truhla s vykládanými hvězdami, knihovna, 2 skleníky s nádobím majolikovým a porcelánovým, kredenc se skříní na cínové a jiné nádobí, empirové zrcadlo, různé starší obrazy na plátně malované, rytinky, bohatě ozdobené empirové hodiny na sloupcích s galerií, betlem ve skřínce, hodiny se závažím a zvonkovou hrou, klekátko,. pak stolek šicí se žlábkem na klubko. Nábytek a ostatní předměty jsou skoro vesměs výrobky místní, nádobí hliněné a porcelánové výrobkem továren šumavských a českých.

Síň III. obsahuje: Skříň 1. Městský kroj ženský: sukně, viklery, špenzry a kožíšky, velké a menší šátky, salupy, čepce zlaté a stříbrné, čepečky krajkové, klobouky, bajuty, střevíčky a pod.— Skříň 2. Selský kroj ženský z Klatovska: sukně se živůtky a bez nich


Předchozí   Následující