Předchozí 0121 Následující
str. 118

1725. Na úzkém, 6 cm širokém okraji, tři kytice téhož rázu, jak rm džbánech právě popsaných nebo na míse Jakuba Sádlíka, fialově konturované v barvách žluté, modré a zelené, mezi nimi tři žlutí ptáci1 s dlouhým ocasy; ostatní okraj vyzdoben drobným modrým vějířovitým ornamentem, jaký vyskytuje se z části již i na džbáně s jelenem (3) pod předními a zadními jeho běhy.

Dle písmen M. H. snad (neznamenají-li písmena ta jméno objednatele) dílo Michaele Hertla, o němž Josef Tvrdý v uvedeném


;t4. Mísa asi z r. 1725.

svém článku vypravuje, že r. 1734 vzal si za manželku vdovu po vyškovském džbánkáři Michalu Martinákovi, z čehož dá se souditi s velkou pravděpodobností, že byl delší dobu tovaryšem u jejího muže a že tedy v roce 1725, snad brzy po příchodu svém do Vyškova, či po svém tam vyučení, zhotovil v této krásné míse jako muž 271etý své dílo mistrovské.

5. Kalamář 16-5 cm dlouhý, 14 cm široký a 7-5 cm vysoký, na 6 nízkých nohách, bíle polévaný s karmínovým okrajem, původní nádobkou na inkoust a novějším posýpátkem se čtyřmi reliéfními tmavě karmínovými růžemi se žlutými pestíky a zelenými listy; na zadní straně tři karmínová drobná kvítka. (Obraz ě. 5.)


Předchozí   Následující