Předchozí 0126 Následující
str. 123

polevou i způsobem pomalování prací téměř totožnou jako loni popsaný Čamkův a Prokšův psík na polštáři z r. 1777. Dr. Weiner připisuje jej jednomu z těchto mistrů,

7. Mísa kulatá, bíle polévaná 28 cm široká a 5 cm vysoká, s obrazem sv. Jana Nepomuckého na dně, držícího v rukou ratolest a kříž, kol hlavy pět hvězd, nad ní letopočet 1785, kolem postavy primitivní, rostlinný ornament (obr. č. 7.) Barvy: zelená, fialová, hnědá, modrá a žlutá.

8. Medailon, ovální, 16 cm vysoký a 12 cm široký, s vyvýšeným špi'nave ikarmínovým mramorovaným rámečkem^ se zeleným vnitřním okrajem, nahoře ouškem na zavěšení, a poprsím svatého v bílém poli (špinavě karmínový, černý čárkovaný vous a vlas, žlutá svatozář). Na zadní, nepolévané straně vyryt pozdější rukou letopočet 1789, odpovídající době jeho výroby. Podobný obrázek (plocha kol svatého žlutá) nalézá se v městském museu vyškovském.

9. Džbán, bíle polévaný, 31 cín vysoký a 17 cm v průměru, úzkým hrdlem a hubičkou, se zeleným okrajem nahoře i dole a figurální ozdobou: sedlák v modré kazajce, fialovém opasku, v žlutých spodkách, fialovém klobouku a střevících drží v pravici pohár, nalézající se v modrém květu, který společně s dvěma modrý-mi~růžemi tkví v rohu hojnosti; na druhé straně žlutý ciferník s číslicemi I. až XII. místo rafií hlava s rozpřaženýma rukama, nad ním letopočet 1804 (obr. č. 9.).

Vzácnými typy bučovické keramické výroby jsou tyto dva džbány a sice:

10. Džbán tvaru hruškovitého, s uchem a kulatým hrdlem, 27-5 cm vysoký a 16-5 cm v průměru, bíle polévaný a pestře pomalovaný. Na přední straně ve věnci žlutý koš, černě stínovaný a mřížkovaný s modrým pruhem uprostřed a v něm kytice (střed červená růže) květů s černě konturovanými listy a převislými kvítky v barvách karmínové, rezavě červené, modré, žluté, zelené v černých konturách; u hrdla úzký pruh karmínových šípů. Po obou stranách figurální ozdoby: v levo sv. Josef v celé postavě s Ježíškem v levici a lilií v pravé ruce, šat žlutý, černě stínovaný, modrý plášť a nápis v karmínové kartuši: S. Josephus; v pravo v květinovém rámečku poprsí sv. Kateřiny v těchže pestrých barvách a nápisem ve stejné ozdobě: S. Katharina. Na vnitřní ploše džbánu pod uchem letopočet 1822 a vedle uch počáteční písmena J P jména výrobce džbánu toho a pod uchem kytička s vějířovitým větším karmínovým a rezavě červeným men-žsim květem, který možno spatřiti i na obou postranních vyobrazeních džbánu v horní kytici na hrdle a který ještě na několika Jnistech ve květinové ozdobě džbánu se vyskytuje.


Předchozí   Následující