str. 16
ku k dostání byl, tu se dědicům neb oněm, jenž pohřeb vybývají, na vůli nechává, takový příkrov od kostela nebo od bratrstva vzíti, a kdyby se od kostela nevzal, nemá se také za to kostelu nic dáti. I pořádkové nebo cechové nemají se nutiti, aby od kostela příkrov brali, proto že svého při pořádku majícího při pohřbu osob k cechu náležejících užívati mohou.
Za smutkové pláště takto se platilo: Od každého ku pohřbu od kostelů neb bratrstev půjčeného smutkového pláště mají se <3 kr. platiti.
Žváčům na pohřeb vyměřena tato taxa: Kdyby někdo dobrovolně takových lidí požádal, tu přijde od stavu vyššího bez rozdílu a od měšťanstva 1. třídy každému žváči v Praze 1 zl. 20 kr., ve venkovských městech 1 z]., od ostatních obyvatelů však každému takovému žváči v Praze 35 kr., ve venkovských městech 30 kr.
Nosičům a fakulantům takto se platilo: Každému nosiči 18 kr. a fakulantům po 10 kr. Kdyby však byl nebožtík z nějakého bratrstva neb cechu, při kterém obyčej jest nosiče a fakulanty zaopatřiti, může to i tu při tom déle zůstati, s tím však rozdílem, že kdyby takové služby od bratrstva neb cechu bez ouplatku konány nebyly, za ně taxa vejs pro nosiče a fakulanty vysazená, zvejšená býti nemá.
O umrlčím voze v Praze stanovena přísná pravidla. Neveze-li se nebožtík přes most, ani z kterého dolního města na Hrad, přijde od umrlčího vozu 4 koňmi spřeženého 6 zl. a za vůz 6 koňmi 10 zl. Kdyby však tělo z Malé Strany na Staré neb Nové Město a naopak, neb jen z Malé Strany na Hrad nebo na Hradčany vezeno bylo, má se od umrlčího vozu s 4 koiimi 8 zl., a 6 koňmi 12 zl. platiti. Kdyby se pohřeb ze Starého neb Nového Města na Hrad nebo na Hradčany, nebo naopak odtud na Staré nebo Nové Město vedl, přijde skrze vzdálenost a obtížnou cestu od umrlčího vozu 4 koňmi 10 zl., a s 6 koňmi 14 zl.
O potažení černým suknem velkého neb hlavního oltáře, a o prostření černého sukna místo tunihy neb umrlčí truhly takto určeno : Poněvadž, dle smutečního patentu, § 9., budoucně na exequiích nebo pohřbech ani kostel ani stolice černým suknem potaženy, pak nic více než jen hlavní oltář černě přikryt, aniž také jaké tumby neb pohřební lešení ani při exequiích ani při vejročních památkách postaveny, nýbrž jen na místě, kde jindy pohřební lešení stávala, černé sukno na zem prostřeno," a přitom nejvíce 12 bílých fakul neb voskových svíček s přivěšenými erby nebožtíkovými mimo dvě svíce u kříže postaveno býti má, musí se také každý dle toho zachovati, a vysazuje se za potažení suknem velikého oltáře od zavěšení 5 erbů nebo umrlčích hlav taxa 1 zl. 30 kr., za prostření černého sukna s křížem v kostele místo tumby spolu s přivěšením erbů neb