Předchozí 0136 Následující
str. 134

strne pracovaných, zavěšeno, tu v podobě anjela neb dítek na delfinach neb mušlích jezdících, tu v podobě hadů s lidskými hlavami, zas žábovité tvary, konské trupy, rybí hlavy, ryby okřídlené s drápy lvími, hlava štici s orličím tělem, nestvůry půl člověka půl opice, supí hlavy, orlové, ohromní netopýrové, a jiných více nestvůr. Toto jest skrovný jenom nástin všech těch uměleckých díl, které se na chranm a v něm nacházejí, a zajisté v velkou knihu by popis tento vzrostl, kdyby se jednotlivé na skle malované příběhy, kdyby se jednotlivé sochy a sošky jako i zábradlí schodů popisovati měli a poslez i klenotjr v chrámu tomto uschované ačkoli větší díl těch samých za času válek odejmut byl. Pokus tento popsání domu Milánského postačí zvrátiti nepravý úsudek, jaký jistý pan spisovatel při svém, arci jen krátkém, pobýti v Miláně o něm pronesl. Vyčítá, že není v čistě vlaském slohu vystaven, jako by stavení dle cizího ale předce krásného a přiměřeného slohu uměle vyvedené, krásným býti nemohlo? jakoby se v Cechách a jinde paláce a chrámy dle vlaského slohu stavěti nesměli. Chrám tento podobal se jemu co nějaký perskočínský slon, jako nestvůra jakási; protiví se jemu to, že Vlachové dle německého vzoru stavěli, jelikož mnoho nemilého od nich utrpěli?!

, Str. 42: Poznamenání: Kolující zde peníze jsou: Lírí Italské, Milánské. Rakouské. Franki. — Soldi. Centesimi. Lira italská platí 28 soldů čili 112 Centesimů. L. rakouská 25 soldů neb 100 Gentesimů. L. milánská 20 soldů neb 80 centesimů. Frank, jako lira italská 28 soldů. 1 sold pozůstává ze 4 centesimů. 2 centesimi činí 1 šainový krejcar. Dvacetník tehdy neb Lira rakouská obsahuje v sobě 50 krejcarů šajnu neb 100 Centesimů. Mimo toho jsou zde ŠA^ejcarské muty, 1 muta tolik co 11 soldů.

V textu je velmi mnoho chyb pravopisných i chyb zaviněných patrně milánským tiskařem. Na př. na straně IV. v úvodě: Egipt-ského, čtverhranná, vyselo, na podkładkach, nažívalo atd.

5. 300 mravných průpovídek. Uspořádal a vlastním nákladem vydal Karel Mensinger c. k. polní kaplan 18.tého pěšího pluku a oud Matice české. V Miláně, tipogr. Bernardoni, 1846,12°, 68+(3). Knížka věnována »Velebným pánům katechetům, velectným pánům učitelům, jakož i milené mládeži česko-slovanské.« Na prvním listě vlastnoručně napsal autor darování tohoto výtisku: »Knihovně Českého Museum od spisovatele.«

Předmluva. Navštěvovav jako dítě školu Novo-Dvorskou, naučil jsem se z úst tehdejšího katechety, velebného pána Františka Kruha, nynějšího děkana, tajemníka střídnictví kutnohorského, ředitele hlavní školy v Nových Dvořích, mnohé náboženské průpovídce. Mnohá z nich se mě tak hluboce v paměť dětskou vštípila, že ji až posuď umím. Jako novovysvěcenec byl jsem k té


Předchozí   Následující