str. 232
Slovensku vymývají »bolavú hubu« odvarem řepíčka a černo-hlavu (Prunella vulgaris).
Od osýpek (brand) pomáha ščeňa ešče slepé, usušené, keď sa lichve se solú dává, aj javorové drevo spálené se solú je dobré. (Mor. Liesková.)
Od opuchliny je velice dobré jalšové líscie (olšové listí). (Mor. Liesková.)
Od kašle dávají dobytku omanový kořen se starým sádlem potlučený. Také na prach stlučená veronika se solí hovadu od kašle se dává. (Vizovice na Moravě.)
Keď je lichva šlehnutá na plúca, pozná sa tak, že je na prední nohy lehčí. Černá vyká (vicia) a bielá cibula sa useká, spálí na prach, zamiesi do múky a dává na lačné srcco užívat. (Mor. Liesková.)
Keď je lichva na plúca chybná, dává sa jéj bederník a horec. (Kalnice na Slovensku.)
Kráva, když je na plíce chycená, ona od toho dostane vod-natelnosť, tak jí s tímto nejlevněj pomáhej: fiež ji v místě, kde troufáš a dej dobrou, čerstvou juchtu do toho místa a zašij. Sanytr, med a sirkový květ, též polajka, toho léku sobě považuj. (Čáslavský lékařský rukopis.)
Keď sa v knihách zpeká, uvarí sa jalšová řása (květ olšový) a vleje do krávy. Lebo se škára (odpadek z čižmy) spálí a roztopeným mladým máslem do lichvy vleje. Aj starý širák (klobouk) a pol žajlíka tečeného medu je od toho velice dobré. (Moravská Liesková.)
Náhlá ihlica dojde od toho, keď sa lichva s chuťú volačoho napije. Od náhléj ihlice má sa zežmolit májovníček (Chelido-nium majus), pomiešať se starým sallom a z toho spravenu gulku lichve dat, užit.
Jinde nazývají tutéž nemoc »ochvat«. Ochvatem však nazývají též tu nemoc, když dobytek onemocní na nohy, nemaje rány na nich.
»Ochvácenej lichve« dávají píti odvar z »ochvatnéj zeliny« (Scrophularia vulgaris), kterýmž ji také umývají, při čemž bohyně (čarodějnice) v Moravské Lieskové zacituje: Ochvat ochvatný vešel do hlavy, z hlavy do údov, z údov do nohú, z nohú do zeme. — Ve Vizovicích na Moravě rozumí se pod slovem »žlutá jehlica« oteklina na nohou.
Keď má lichva v pečeni (jatrách) motolice, má sa jéj dávat se solú postrúhaný ornych (Aconitum Napellus L. [Mor. Liesková]).
Má-li kráva »vymeno« bolavé, dává se jí naň bahno. Jestliže je vymeno »svalené«, potírá se hromovým kamenem, to jest