Předchozí 0184 Následující
str. 181

Ach, kde jsi, ovčičko milá, ach, kam ses" mně poděla? Když se ti pastýř nelíbil, proč's mu srdce ranila? Nechci víc pastýřem býti, nechci víc pásti ovce; zahodím svou hůl a troubu, ať si je pase, kdo chce. (Česká Třebová.)

Drobné články.

M. Šmídová:

Pomlázka v okolí Žebráku.

Na velikonoční pondělí v okolí Žebráku chodí děti po pomlázce, majíce dlouhé žíly, obyčejně ze čtyř prutů vrbových spletené, (bohatší žíly jsou různě barevnými hadříky opentlené) a říkají při tom, točíce žilou: »Hody, hody do provody na červený vejce, nemáte-li červený, dejte bílý, slepička vám snese jiný za kamnv v koutku, na zeleným proutku. Ten proutek se votočí, korbel piva natočí. A vy, páni, pijte, jen se nevopijte, kdybyste se vopili, nedostali byste koláče s povidly.« — Jiná koleda (už neužívaná): »Hody hody do provody, já k vám na pomlázku du, mode zlatá panímámo1, slepice vám nesou dávno, pár vajíček mně dejte červenejch, maíovanejch, drůbe»ř« se vám bude množit, husy, taky kachňata i kuřata, aby se měly čím obírat vaše mlad»é« děvčata, až se budou vdávati, aby si mohly vystlati. Je-si vám co zbylo vod traktací, kus pečeně, nádivky, dejte mi to, já pudu s radostí domu a pěkně vám poděkuju.«

F. Patera:

Házení smrtí do vody.

Zapsal jsem si velikonoční zvyk, zachovávaný ještě nedávno na neděli Smrtnou v Jaroměři.

Po polednách po 1. hodině házela zdejší chasa smrt, t, j. zimu, s mostu řetězového' do vody. Dělo se to takto: Ustrojil se hastroš ze slámy, jako mužský, s hlavou, rukama i nohama, a oblékli ho do starých šatů. Dali mu též starý klobouk na hlavu. Když jej takto přistrojili v některém domě, nastrčili hastroše na žerď a nesli ho při hluku a jásání, říkajíce: »Smrt chodí po vsi, má dlouhé vousy, za dva grešle lot«, ? vodě, tady z města na most řetězový. Tu svrhli jej s té žerdě s mostu dolů do vody při nemalém hluku a lomozu, a jakmile spadl do vody a ploval, házela chasa naň kamením rozličně se pošklebujíc. Toť památka slovansko-pohanská, a 'znamenáva aejmu, kteráž proto smrt slove, že svou zimou a ledem všeliký život hubí, moří, usmrcuje, přírodu ví že a moří; protož radujíce se, že už slunce šťastně


Předchozí   Následující