str. 132
Pomlázka dětská.
oznali jsme mrskačku, šlehačku, pomlázku dospělých, hlavně milenců, -— podíváme sa nyní na kolední obchůzky dětské. Z historie těchto obchůzek připomíná mistr Zikmund Winter, že pomlázka náležela také k obvyklým příjmům školáckým a učitelským i pak byla pomlázka (vajíčka) nahrazována poplatky -vhodnými. *)
Pozbývají také již velikonoce mezi lidem svých bývalých obyčejů, obřadů, zábav. Až na obchůzky dětských »pomlázkářů«, kteří již jen mají klidně při zpěvavém odříkávání v rukou odznak slavnostní kdysi pomlázky, kterou se mrskali mladí na poškádlenou i z lásky, připadají dnes i na venkove velikonoční hody jako obyčejná jiná neděle, svátek.
Také dětská pomlázka bývala jindy slavnější a živější.**) V pondělí velikonoční chodívali chlapci a na to v úterý děvčata dům od domu s pomlázkou. Pomlázka chlapecká bývala obyčejně z osmi vrbových proutků spletena nebo stočena, děvčata pak mívají pouhý proutek, stužkami a strakatými klůcky ozdobený. Přišli do domu a zpívali, točili dle taktu písně při tom pomlázkou. Zajímá, že nejstarší záznam pomlázkové písně staročeské v rukopise Dolanském shoduje se s popěvky pomlázkovými: »Pomni hody na provody, žeť sú svaté dni.« ***) Tedy zpívají: Hody, hody, do Provody! dejte vajíčko malovaný, nedáte-li malovaný, aspoň mi dejte bily, slepička vám snese jiný, v komoře v koutku na zeleným proutku. (Z Hradecka). — Počíná se také takto: První hody do Provody červeny vejce; nedáte-li červeny, dejte aspoň bily atd. Čer-Tených vajec ! červených vajec! nedáte-li červeny, dejte bily, slepička rám nanese jiný za kamny v koutku na vrbovým proutku. Proutek vo-hnoutek, sedí na něm zlatej kohoutek. (Z Rakovnicka.)
Proutek se ohýbá, slepička kpkrhá: chyťte mi tu slepičku, koupíme za ni čepičku: tu čepičku pánu, on dá za ni krávu; tu krávu hraběnce, ona dá za ni na věnce. Paní jde s louky, nese misku mouky; bude-li jí maličko, ještě nám přidá vajíčko.
O srdce jediný! propuk se čas: dejte mi vajíčko, sic přijdu zas; červeny, nebo bily; však vám zas slepička snese jiný, za kamny v kou-tečku na zlatým proutečku, pěkný bily. (Z Hradecka.)
*) Dr. Zikmund Winter, Život a učeni na partikulárních školách-V Praze 1901, str. 262.
**) K. J. Erben, České písně a říkadla v Praze 1864, str. 61. ***) Viz doklady Zíbrt, Staročeské výročni obyčeje, 1889, str. 81.
|