str. 157
rukávy, sáhající po pás. Kolem výstřihu jest plissé, na krku jest modrý šátek, na hlavě bohatý věnec z krámských květin a vzadu pentle.
Obr. 10. Brněnský kraj, panství pavlovické, německý kroj. Mladý párek.
Kroj tento jest z osady Kurdějova nebo ze Zaječího, které jediné na tomto panství jsou německé. Německý ráz je nápadný, hlavně u mladíka.
Děvče má střevíce s mašličkou a bílé punčochy. Sukně jsou černé, fěrtůšek černomodrý. Marýnka jest rovněž černá, krátká, vystřižená, s límcem přeloženým. Na krku je bílá plena a perličky. Na hlavě je č e r n ý krajkový čepec s drátěnou kostrou, pod nímž prokmitají vlasy,. ovázané červenou pentlí. Vzadu jsou také pentle.
Mladík má boty, sosák o krátkém životu, až po lýtka sahající, s bílými knoflíky u rukou, u kapes a na předu a na krku je černý šátek. Na hlavě jest c y 1 i г dr vysoký, nahoře mnohem širší. V předu na cylindru je květ!
Obr. 11. Brněnský kraj, panství kloboucké. Svobodný párek.
Š o haj; má čižmy. Nohavic neviděti, protože má „fedro" jako prapor před sebou vodorovně a tím nohavice úplně jsou zakryty. „Fedro" je dvakrát přeložený turecký šátek, přivázaný na holi brslenové, která zdola nahoru jest rozestrouhána, při čemž hoblinky jsou ponechány a nahoře na způsob kštice pentličkami podvázány. Pod kštici připevněn jest turecký šátek. Fedro bývalo a někde (v Kobylí) je dosud odznakem „stárka", který jest zvoleným pořadatelem hodového veselí, hlavně tance. — Na krku má šohaj černý šátek. Klobouk široký má ženilky a velkou kytici, tvaru plochého, nahoru se šířícího, lichoběžníkového, z krámských květů. Košile má v náramcích malý, vyšívaný, černý proužek. Jaké jsou rukávy u košile, nelze viděti, poněvadž jsou taktéž fedrem zakryty. Vesta (kordula) je černá se širokým, červeným, proužkovým vyšíváním na obou stranách přednice, vedle hustých knoflíků dvouřadových.
Děvče má černé, práškové střevíce. Od přasek na bok táhnou se až dolů bílé pruhy. Červené punčochy jsou po bocích vyšity, fěrtůšek je černomodrý, po lýtkách sahající, se světlejšími podélnými proužky „vyvažovanými"*) a je modrou pentlí ovázán. Kordulka je černá, hluboce vystřižena a na předu portami a vyšíváním zdobena tak jako nyní. Rukávce jsou na velkém obojku („obršláku") i taclích žlutočerně vyšity. U loktí mají červená „podvazadla" (pentle). Na hlavě je věnec vysoký z krámského kvítí a vzadu viděti od něho změť stuh. Patrně jest to „stárka" neb družička.
. 12. Hradišťský Kraj, panství milotické. Párek svobodný.
Šohaj má čižmy se střapci červenofialovými, shora až po kotníky sahajícími a černomodré nohavice se svetlomodrým šňůrováním- Košile s rukávy širokými je u rukou černě vyšita a vyšívání je jakoby červenou pentličkou podloženo. Avšak na krku je vyšita jen černě a na náramcích'j modře; stažena jest u krku malou vázankou. Kordulka jest červená, zeleně lemovaná, střihu stejného jako nyní, a ukazuje na ňadrech vyšívání košile. Na hlavě je vysoký „hrotek" (klobouk beze stříšky, rovným dýnkem zakončený,)
*) Vyvažované" modré látky užívá se dosud na fěrtůšky na Kyjovsku a Milotsku.
|