Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 160

Žena má střevíce práškové, červené punčochy, květovaný fěrtůšek s červeným pasem, kordulku jako děvče předchozí a rovněž tak i rukávce. Kolem loktů je červeně vyšitá úvodnice. Vyšití složeno jest z jednotlivých květů uprostřed a na lemech.. Oboječek u rukávců je poněkud stojatý, hustě ovšem nabíraný, s černou pentličkou. Na hlavě vykukuje na spáncích pěkný bílý čepeček a přes něj jest černá šatka, do zadu splývající, která uprostřed je jakoby-krajková. Šatky ovšem již dávno se tu nenosí.

Obr. 18. Přerovský kraj, panství valašskomeziříčské. Svobodný párek.

Kroj tento nelze bezpečně zjistiti, zda jest z části arcibiskupské nebo Kinské.

Děvče má červené, soukenné střevíce s modrýma „lípačema" (jazyky) po každé straně dvěma a zelenými pentličkami. Punčochy jsou černé, vrapené, jak se tu do nedávna nosívaly, se šlapou však červenou, jak to u otvoru střevíce viděti. Fěrtůšek je modrý, bledě kvítkovaný, po lýtka sahající (šorce nebo fěrtocha není viděti), rukávce jakoby bez kadili byly, kordulka je červená, se zelenou pentlí kolem i vedle dírek. Na hlavě je šátek červený, pod bradou zavázaný, s cípy dolů visícími-

Šohaj má opánky, řeménky přitažené. Nohavice jsou úzké, bílé (puntu neviděti), „bruclek" (kordula) je červený a černě lemovaný, i kol dírek šnorovaný. Kabaně (župice) jest modrá, až ke kolenům sahající a červeně lemovaná. Košile jest obyčejná, valašská, s úzkým, modrým límečkem kol krku, širák (plstka) je širokostřechý, dosti vysoký, s plochým dýnkem, červenou, širokou pentlí a přeskou.

Obr. 19. Přerovský kraj, panství valašskomeziříčské. Manželé.

Žena má černé, soukenné střevíce s růžovýma „lípačema", černé punčochy jsou dlouhé, vrapené, ale šlapa hnědá. Fěrtoch sahá až po lýtka a je modrý, světle kvítkovaný. Kordulka červená se zelenou pentlí, vyšší než u svobodné, rukávce s taclemi, bez vyšívání pod lokty. Na hlavě má červený šátek jako na předešlém obrázku, ale vespod vykukuje čepec.

Muž má čižmy, modré nohavice, zelenou župici až ke kolenům, s velkými, šroubovitě točenými „gombíky" (je jich 13) a světlejším lemováním. Gombíky se zapínají čamarovitými poutky barvy modré. Výložky župice u rukou jsou červené, uprostřed zašpičatěny na zad. Bruclek je červený, na krku pak žlutý, vzorkovaný šátek; širák je jako u předešlého šohaje. V ruce má sekerko vitý obušek (valašku). .

Obr. 20. Přerovský kraj, panství kunevaldské u Nov. Jičína. Svobodný párek.

Kroj tento jest německý, ale ženský rozhodně přejat od sousedních žen lašských (sr. Bernartice, Hodslavice). Jsou ta tak zv. Kuhländler, jakož i při obrázku následujícím.

Děvče má střevíce černé, s mašlemi modrými, punčochy červené, růžovou sukni s tmavěji červeným lemem asi na 15 cm., zelený fěrtůšek se žlutými tečkami — obojí po kotníky. Kordulka je žlutá, květovaná, se stříbrnými portami, hodně vystřižena. Pod krejzlem dosti širokým, je přes prsa červený šátek se zeleným, květovaným krajem a třásněmi zelenými. Rukávce mají krejzl pěkně vyšitý a dírkovaný, a veliké tacle, na okraji také


Předchozí   Následující