str. 162
výložkách vyšit a má nahoře dvě řady rozbíhavé bílých knoflíků. Lajdík zelenavý vykukuje pod flanérem- Na krku jest šátek černý.
Děvče je jako na obr. 22., jenže pentle u lajdíčka je plátěná a na koncích visících dolů vyšívaná. Lajdíček je zase modrý, černě vyšit, kolem výstřihu s pentlí červenou, vzorkovanou a portou zlatou. „Pantlík" na hlavě jest o něco nižší, ale má mezi věnečkem a nejvyššími červenými smyčkami jazyky ze stříbrného a zlatého plechu.
@PPP@Obr. 24. Olomucký kraj, panství tovačovské. Párek ženatý.
Muž má červeníce žlutě a jednodušeji vyšité než chasník na obr. 23. Na límci jejich je zřetelněji vidno, že knoflíky patří к poklopci. U kolen jsou tak jako na obr. 22. a 23. kožené smyčky. Flanér jest zelený, žlutě obšíván se žlutými, řidšími knoflíky. Na krku jest černý šátek, klobouk jest „člunový".
Žena má fěrtůšek bílý, s límcem zřetelně černě vyšitým. Lajdíček jest tmavý se zelenou pentlí a zlatou portou. „Placák" (obojek) má veliké var-hánkování, límečky jsou černě, ale ne hustě vyšité; též tacle jsou černě vyšívány. Na hlavě jest červený, lipský šátek, květovaný, na záušnice uvázaný. U lajdíčku jest na prsou mašle z bílých, vyšívaných stuh jako na obr. 23. V ruce má žena bílý vyšívaný šátek.
Obr. 25. Kraj olomucký, panství mor. třebovské. Svobodný párek.
Zajímavý kroj tento jest německý, ale dívčí kroj přijal všechno od sousedních obyvatel moravských a proto je tak nápadně živý v barvách a veselý.
Chasník má šedé pantalony se ,,štruplema", sosák černý s krátkým životem a vysokým límcem, bílou, ťupkovanou vestu městskou, košili se zlatými knoflíčky, vázanku červenou a modrou na krku, a cylindr. Typ úplně doby Wiedermeyerovské.
Děvče má ráz značně hanácký a trochu východočeský. Střevíce má bez přasek, bílý fěrtůšek s černým límcem, ale přes něj pas kovový, stříbrný, se zlatou přeskou. Kordulka je zelená, na prsou kovovou přeskou spätá, s vložkou zelenou, lichoběžníkovou pod kraji na prsou (punt). Rukávce mají velký, plochý krejzl, nabíraný, a krajkové, velké tacle. V loktech je modrá, vzorkovaná páska a červené pentličky na podvázání. Pod lajdíčkem na předu viděti hodně oplíčka. Na hlavě je „pantlík", dole jakýmisi kovovými mušlemi zdobený (snad je to porta tak upravená), nad tím jsou květy a zrcadla a nahoře stříbrné třásně. V týle jsou velké pentle. Přes ramena visí dlouhý, fialový plášť, s červenou podšívkou a ten je nejdivnější i nejpamátnější.
Obr. 26. Olomucký kraj, třebovské panství. Manželé.
Žena má střevíce úzké, bílé punčochy, fěrtůšek modrý, se žlutým pruhem, asi 2 cm. dole širokým. Sukně neviděti. Marýnka jest černá, značně vykrojena, s límcem a výložky. Pod ní na pravém boku vychází cosi jako pentle červená, široká a červeně vzorkovaná. Obojek rukávců řásněný, ale plihý, spadá až do půl ňader. Šátek na hlavě je turecký, květovaný, a „na babku" uvázán.
. Muž má nohavice černé, černou vestu až ke krku, zapatou, sosák modrý až ke kotníkům, a na krku žlutý šátek, takže košile neviděti. Na hlavě jest zase cylindr.
|