str. 112
v citovaném již článku.14) Tato práce byla koupena od pí. Navrátilové z Vyškova, která mi sdělila, že jest to stará rodinná památka z rodiny Čam-kovy. Není tedy pochyby, že písmena I. C. na spodu znamenají Jan Čamek (Johann Czamek) a druhá dvě písmena F. P. František Prokš, který byl Čamkovým svakem a patrně u něho tovaryšil. Tato práce, jejíž reprodukce v Čas. Mus. Mor. se dobře nevydařila, jeví silně vliv holičský a patří k nej-lepším výrobkům keramiky vyškovské.
Drahá práce, kterou můžeme se značnou pravděpodobností připsati Čamkovi, jest džbán pekařského cechu z r. 1785 s písmeny I. C, jenž jest ve sbírkách Náprstkova musea. Odznaky cechu pekařského s letopočtem 1785 a písmeny I. C. jsou uprostřed barokního rámu, jenž je vyzdoben plavými růžemi, symmetricky umístěnými. Džbán má velkou podobnost v barvách [převládá (t. zv. zlatá) barva červená] i v celkovém uspořádání se džbánem z r. 1784, který jsme přisoudili Františku Prokšovi, jenž býval tovaryšem u Čamka a patrně pracoval jsa samostatným mistrem v témž slohu, ve kterém se pracovalo v dílně Čamkově.
Dle barvy (temně purpurový odstín červené barvy) a dle plané růže a jiných charakteristických známek, jaké vidíme na těchto pracích, můžeme určiti několik věcí, které sice nejsou označeny, ale- celým svým rázem patří do této doby. Nejkrásnější z nich je džbán z r. 178715) s pestrou kyticívpředu a po straně s krásně malovaným tulipánem.
2. Filip Vitta narodil se 8. dubna r. 1749 v Bučovicích, jakožto syn trahláře16) Jana Vitty. Tovaryšská léta ztrávil asi ve Vyškově, kde také se stal mistrem r. 1768, poněvadž koupil téhož roku dům po zemřelém džbánkáři Janu Rybářovi č. 160 na předměstí a 12. prosince r. 1768 vykonal měšťanskou přísahu; zapsán v ní „Krügelmacher". Týmž jménem označen je v seznamu válečné daně z r. 1789. Dle podání džbánkářů z r. 1790 byl mladším cechmistrem (Jingst Zechmohster). 29. ledna r. 1771 oddán byl v Bučovicích s Teresií, dcerou Antonína Pruka,17) džbánkáře z Bučovic, s níž měl 16 dětí. Roku 1795 byl podruhé ženat s Rosalií Panáčkovou, s níž měl ještě 2 dětí. Zemřel 13. dubna r. 1802 na souchotiny (53 roky).
O jeho dřívějších pracích nevíme ničeho. Teprve z konce 18. století můžeme některé věci pokládati za práce Vittovy. Tak domnívá se Dr. Weiner,18) že hodinový podstavec z jeho sbírky opatřený v zadu značkou F. W. a nápisem „Maler in Wyscha" byl pracován v dílně Filipa Vitty a právem, neboť jsou nám .známi všickni džbánkáři této doby i tovaryši a jedině na Filipa Vitta mohou se vztahová ti tato písmena. Ovšem zároveň při tom vidíme, jaké bylo jejich němectví, i když se podpisovali německy.
Patrně jim nebyl příHš obvyklý způsob německy se podpisovati, poněvadž píše zkratku F. W. místo P. W. (resp. PH. W.). Ostatně některé německé nápisy na vyškovských keramických výrobcích nejsou projevem
14) Vyškovská keramika. Čas. mor. mus. zem. 1911
15) Z mé sbírky.
16) Udání Dr. Weinera, že byl otec Vittův rolníkem, není správné, neboť v zápise narození zaměstnání Jana Vitty udáno není, v téže matrice však při jinvch dětech udáno arcularius = truhlář, ač-li to není chyba místo argillarius = džbánkář.
17) Zpráva Dr. Weinera, že si vzal dceru džbánkáře Gmy vznikla na základě nesprávného čtení. Grna vůbec jako džbánkář neexistoval a že musíme čisti místo Grny — Pruk (lat. gen.), lze se přesvědčiti dobře dle vyškovské matriky z let 1791 a násl.
18) V citovaném již článku.