Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 177

dřevěnou sekyrou hlavu a tělo hodil niai hranicí. Dříví chytne od proudící krve, z plamenů skooí strakatý kůň, pak zpět a holubice vzlétne k nebi.

Zahradník (zlatovlásek, domnělý strupáček).

Théma odpovídá druhou částí povídce u Rubeše (zlatými' vlasy povídce u Menšíka). Jeho. látky liší se podstatně úvodem, jenž nahnaŕ-zuje rekovo vychování u tajemné bytosti: 1, Rek slouží ui čaroděje, od něhož prchá na radícím koni. 2. Hlídá v noci pole, na němž chytá radícího koně, 3. Je narozen zvláštn/ítai způsobem. 4. Narodí se ježkem.

1.

O službě u čaroděje a útěku na radícím koni počíná 5 povídek: Rad. 70 (1856—8), Mikšíček III., 10 (1843), Přikryl (413); Záhorská Kronika, 1907, III. (36) a Kulda, V. 16 (asi 1855).

Rad. 70. — Bezdětnému králi radí černý rytíř, alby snědl s královnou dvě ryby se stříbrozlatými ploutvemi ze svého rybníka. Královna porodí dvojčata se zlatou a stříbrnou hvězdou na čele, rytíř si, dle slibu, vezme prvního po 20 letech, (Srv. oddíl, zvláštní porod reka. Zaslíbení ďáblu—černému rytíři —má jakýsi vztah s legendami ve skupině o kajícníkoví.) Rytíř nese hocha vzduchem přes vroucí a hořící moře, přes peklo do zámku, poroučí mu cestou se ohlédnout, hoch neposlouchá. V zámku zapovídá mu poprvé dvanáctou zahradu, po druhé dvanáctou studnu, potřetí dvanáctou, stáj. Hoch přestoupí 'třikrát zákaz. Po dvakráte vysvobodí, й květin a ze studní, zaketé duše, do stihne však dřív než čaroděj jeho trůn a zachrání se, (Očistcový motiv.) Po třetí najde v stáji bídného radícího koně, na jeho rozkaz vezme sebou železnou tyč, železný kartáč, železný hřebelec a prchá s ním. Na útěku odhazuje tyč (skála), kartáč (les), hřebelec (řeky) a unikne. (Bludný motiv.)

Rek obleče si kůži zabitého bílého medvěda, koně nechá v lese pod skálou a jde jako bílý medvěd (!) sloužit ku králi za zahradníka.

Dá princezně к svátku kytici. Princezna vidí jej spát v zahradě a pozná, že je to rytíř v medvědí kůži.

Po obědě má kyticí zvolit ženicha, ze shromážděných princů, volí zahradníka—medvěda, je s ním zavržena a bydlí s ním v jeskyni.

Rek vypoví jako neznámý rytíř králi válku, svolává trubkou první den červené, druhý černé a třetí bílé vojsko.

Král chce dát zetě medvěda zabiti, ale pozná v něm neznámého rytíře. Kůň požádá reka, aby mu uťal hlavu a z těla vylétne holubice, (Bludný motiv,)

Mikšíček III. 10, Čaroděj vezme si do služby neijmladšího ze 3 synů chuďasových, Jana. Hoch po tři dny hraje s třemi, dvěma a jednou princezrioiu karty, dostává od mich sluneční, měsíční a hvězdné šaty. Obstarává klisnu a má zapovězeno přiblížit se к studni. Kůň radí mu pozlatit si v studni vlasy a s ním prchnout. Cestou odhazuje utěrku (rybník), kartáč (houština), hřebelec (trní) a unikne.

Klisna posílá jej sloužit za zahradníka králi, ale zakrýt si vlasy čepicí. Princezna uzří však jeho zlaté vlasy a vezme si jej. Král se hněvá a udělá jej kočím, princeznu služkou.


Předchozí   Následující