str. 182
do nohy, zaváže mu ránu, ale rek ujede. Krasomila sdělí otci, že Jan je raněn, král jde к němu, Jan se dá poznati. Zavolá koníčka, na jeho přání mu setne hlavu, holubice vzlétne k nebi.
Kulda 24, Sedlák najde pod suchou jabloní dvě jablka, jedno m'u uchytne kobyla, druhé sní žena. Kobyla má hříbě, selka syna Jana..
Matka později s milencem židem chce hocha otrávit a hříbě zastřelit. Hoch s koně,m prchá. (Srv. zlá macecha a matka v Elpl. 17, Něroc. 45, Popelková 19.)
Přijedou к studni, kůň si pozlatí hřívu, Jan vlasy, jež skryje parukou, vydávaje se za strupáčka.
Slouží králi jako zahradník, jezdí jako neznámý rytíř v neděli do kostela, prchaje před králem, když jej chce zdržet (Motiv vzniklý patrně vlivem látky o Popelce).
Nejmladší princezna vidí jednou, jak si Jan češe vlasy, vezme si jej za muže, je s ním vyhnána, bydlí v chalupě.
Král jede do boje, Strupáček se hlásí též, smějí se mu. Objeví se jako neznámý rytíř na bojišti, je raněn, král mu zaváže ránu. Později navštíví zavrženého zetě, pozná po ráně vítěze.
Jam koni na jeho přání setne hlavu, holubice vzlétne k nebi,
Němc, 45. Královna porodí dvojčata (srv. Rad, 70),, vydává mladšího syna za staršího, starší rozmrzen, jede na radícím koni do světa (zlá matka neb macecha, Kulda 24, Elpl 17, Popelková 19),
Kůň otevře skálu, zůstane uvnitř, pošle reka ke králi, má se stavět pošetilým a němým. (Motiv zlacení vlasů nahrazen motivem ze skupin o kajíctiíkovi a o domnělém bláznu. Služba v zahradě týmž vlivem vynechána, ale zůstává ve vzpomínce,).
Rek nazýván pro neartikulované zvuky, jež vyráží, Bajają, jest miláčkem, princezen, nosí jim kytice. (Srv. Záh. kron. III,, s. 36 „Nevím".)
Princezny jsou zaslíbeny třem drakům, devíti, osmnáctí a sedmi-advacetihlavému. Kůň dává Bajajovi meč a poprvé červený, podruhé bílý, potřetí světlemodrý šat, Bajają zabije draky a mizí po každém zápasu, (Dračí motiv i šaty souvisí se skupinou o pasákovi.).
Král táhne do boje, Bajają staví se nemocným, vítězí na bojišti jako neznámý rytíř, je raněn, král zaváže ránu.
Princezny volí po bitvě ze shromážděných princů ženichy. Házejí s balkonu zlatá jablka, všechna 3 jablka padají к Bajajovi, jenž stojí stranou, dvě odkopne, jablko nejmladší princezny podrží (srv. Rubeš).
Princezny smějí se nejmladší sestře. Pak turnaj, na němž nejmladší (princezna rozdílí ceny. Bajaija vítězí v turnaji jako neznámý bílý rytíř, poznán a béře si mejmiladší.
Rad. 21. (1856/8). Chuďas prosí dva cizince za kmotry synáčkovi, dostane od nich pytlík, stále plný peněz (Bludný motiv, jenž pravidelněji se vrací, na př. v látce 1'Empereur Coustant).
Syn jde po létech do světa, kmotr radí mu vykoupat se v studni, ale nesmáčet vlasy. Hoch vlasy smočí a pozlatí, musí je skrýt pod čepicí. (Radící kůň schází.)
Stařec pošle jej do zámku jako zahradníka. Nejmladší ze tří prin- t cezen spatří jeho zlaté vlasy a miluje jej.