str. 212
Mikšíček. 1847, 8. Švec je z nebe i z pekla odmítnut. Zůstane ležet: před pekelnou branou, zkamení a je z něj „pekelný schod".
Kulda III. 5. Kovář je .odnesen Luciferem do pekla, ale čerti se ho bojí, vrátí se na zem.
Rad 6. Zedník s pytlem na krku je v nebi i v pekle odmítnut,, nikdo neví, kde bloudí.
Povídky složené motivují odmítání reka v nebi tím, že zapiomněl si na zemi, když pronášel tři přání, přát nebe po> smrti, ačkoliv byl upomínán. Odmítnutí v pekle strachem ďáblů z vytrpěného příkoří..
2. Kouzelný pytel.
Povídky o rekovi s kouzelným pytlem, jenž krotí čerty a smrt, pocházejí v češtině, zdá se, ze dvou pramenů.
V jednom variantu, ucelenějším, sluje rek Pipan, čerty (padající po kusech se stropu) krotí v zámku; v druhém je to chuďas různého druhu, čerty krotí v hostinci, když chytí smrt, nikdo neumírá, žádné zvíře nelze zabit. Motivy obou variant se prolínají navzájem, texty jsou dosti porušeny jednak tím, že vynechávají jednotlivé motivy, i tím, že podléhají motivům z cizích látek. Toto. uvolnění a oslabeni motivů i cizí vlivy svědčí o poměrné značné vzdálenosti od původního pramene. Že jsou jednotlivé mioitivy vžity v tradici, ukazují i časté přejatky, zvlášť úvodu, v jiných látkách,
O Pipanovi: Mikšíček 1845. 13, Kulda V. 20, Slávia 1882. 17, Peck 20, vesměs z Moravy. Ostatní: Kubín II. 20, Rad. 6, Kulda III. 13, Kukla 116, Slávia 18, Vandrák 5, Lumír 1862 (800), Václavek 1898, 9, Tille 25, Slávia 15, Kolář I. 13, Bouchal 4.
Mikšíček 1845, 13. Hloupý košťatář Pípán dostane iod bratra důstojníka tabák a tři dukáty. Potká třikrát žebráka (Pánaboha), dává mu po dukátu, žebrák slíbí mu splnit 3 přání. Pipan, nedbaje zmínky o nebi, přeje si stále hořící dýmku, štěstí ve hře, pytel, do nějž každý пи rozkaiz musí vlézt.
Přenocuje v zakletém zámku, v němž vil hodin padá ďábel po kusech se stropu. Obehraje jej v kostkách a strčí do pytle. Stejně se děje druhému a třetímu ďáblu. Čerti se vykoupí zlatem, slíbí už nestrašit.
Pipan vezme si dceru pána zámku, když přijde smrt, strčí ji do pytle. Po sedmi letech Bůh posílá к němu anděla, i ten musí do pytle. Opět po sedmi letech přijde Pánbůh sám, Pipan smrt pustí.
Po smrti přijde s pytlem ma krku dol pekla, čertí ze strachu zavřou bránu. Jde do nebe, Petr jej nepustí, poněvadž si zapomněl nebe přát. Pipan strčí Petra do pytle, sedne si na svou zástěru a sám otvírá bránu,
Kulda V. 20. (Č. Lid VIII. s. 318.) Téměř totéž jako u Míkšíčka. Pipan je nejmladší ze tří bratří, hraje v zámku s duchy v karty. Na konec hodí pytel do nebe, Petr dovolí mu na něm sedět.
Slávia 1882. 17. Olomúc. Shodně s Mikšíčkem. Přeje si kapsu stále plnloiu tabáku, létací hůl (z látky o roztančených střevících) a pytel (na nebe není upozorněn). Po osvobození zámku vrací se pomocí hole domů a bere si princeznu. Episoda s andělem schází, po smrti jde přímo do nebe.
|