K činnosti, dotýkající se zpracování musejního materiálu, náleží také — podniknuté péčí komise, v níž byli pp. dr. K. Chotek a akad. malíř K. Štapfer, — vydání nového „Průvodce musejními sbírkám i", jejž spracoval na základě vydání dřívějších tajemník Aug. Žalud. Pro „Průvodce" zapůjčila některá klišé „Krása našeho Domova". Spolu s „Průvodcem" vydána byla příruční národopisná mapa zemí národa českoslovanského, do níž zakreslili hranice národnostní prof. dr. Ant. Boháč a hranice nářečí dr. Frant. Trávníček.
Konečně je se tu zmíniti o účasti musejních zástupců pp. dra. K. Chotka a dra. L. Niederla při přípravných pracích pro d í 1 o o č e-skémdomě, k němuž vyšel podnět z Klubu českých architektů.
К vnitřní práci družila se vědecká činnost Společnosti NMČ, v níž pokračováno bylo vydáváním měsíčníku „N á r o d o p í s-ného Vestníku Českoslovanského", jehož VIII. ročník vyšel opět péčí publikační komise (pp. unív, prof. drú. A, Krause, J. Polívky a V. Tilla) a za obětavé redakce p. prof. dra. J. Polívky, jemuž rada je povinována díky za to, že vzhledem k nepříznivému stavu musejních financí opětovně se vzdal remunerace, příslušející mu za práci redakční i honorářů za vlastní jeho literární příspěvky v musejním časopise. Věstníku rozesíláno bylo 214 exemplárů výměnných, 770 výtisků členům Společnosti NMČ a odběratelům. Věstník docházel zasloužené pozornosti v cizím tisku odborném a z jeho studií a zpráv čerpáno bylo i poměrně hojně v listech českých (tak zejména vyžádal si svolení otisknouti z Národopisného Věstníku Českoslovanského stať dra, Chotka „Čechové na Kavkaze" kíjevský „Ruský Čech" a výňatky ze studie Horákovy o „Pamětech Vavákových" „Rozkvět").
Pokud šlo o odbyt publikací, musejní rada, aby přispěla k rozšíření známostí o Uherském Slovensku v Čechách, rjcvoHla, abv cenná a dosud jediná národnostní statistika uherských Slováků: kniha prof. dra. L. Niederla „Uherští Slováci", byla poskytována veřejným ústavům, knihovnám a spolkům za sníženou cenu 3 K. Mimo to zemská školní rada na žádost musejní slíbila doporučiti pro knihovny učitelské „Uherské Slováky" a „Národopisný Věstník Českoslovanský" a za učebné pomůcky tableau krojových vyobrazení, vydaných v r. 1911 a tableau výšivek ze slovenských rukávců.
Vědecké práci národopisné sloužily jako pomůcky odborná knihovna, archiv listín a sbírka fotografická, jichž mohou členové Společnosti NMČ volně užívati. Knihovna rozmnožena byla o 238 inventárních čísel, takže čítá nyní 2251 číslo ve více než 5000 svazcích. Dary ji obohatili pp. J. Fried, profesor v Žižkově, sl. E. Fry-šova, řed. v Písku, J, E. Chadt-Ševětínský, lesní správce a spisovatel v Oboře, dr. Karel Chotek a prof. J. Kazimour v Praze, dr. Bohdan Klíneberger, advokát v Milevsku, J, Košák, statkář na Mořitiě, P, Aug. Kratochvíl, kaplan v Náměšti n. Osl., Erazim Majevskí, spisovatel ve Varšavě, dr. Lubor Níederle, univ. profesor a Jiří Polívka, univ. profesor v Praze, Ant. Rosám, ředitel v Plzní, E, Slavík, major v. v. v Praze, G. Trnka, inženýr a spisovatel v Říčanech, V. Viravský, školní rada v Praze a Aug. Žalud, tajemník Národopisného Musea na Smíchově a Pravovárečné měšťanstvo v Táboře, Mimo to dostává se