v Krakově, krajinským museím v Benešově, Klatovech, Pelhřimově, Poličce, Roudnici, v Brněnských Kloboukách, výstavnímu výboru v Holešově, Národnímu divadlu v Praze a řadě zájemníků soukromých.
Národopisné Museum Českoslovanské docházelo samo rovněž ochotného přispění a informací od řady jiných museí; tak zvláště — mimo ústavy uvedené svrchu při správě o dotazníkových akcích musejních — byla to musea v Hořicích, Klatovech, Pelhřimově, Plzni, Sobótce a v Sušicích, jež vycházela Národopisnému Museu ochotně vstříc. Z Národopisného Musea navštívili jednatel p. dr. K. Chotek Průmyslové museum v Plzni, jehož otevření se súčastnil, a museum v Pelhřimově, a na svůj náklad podnikl delší cestu na slovensko-ruské rozhraní a do středních Karpat, odkudž přinesl hojný materiál fotografický; tajemník musejní Aug. Žalud navštívil musea v Sušicí a v Plzni a výstavu lidových staveb pošumavských v museu Klatovském. Sjezdu pro ochranu památek, konaného na podzim 1913 v Praze účastnili se z Národopisného Musea pp. prof. dr. K. Chotek, prof. J. Kazimour, univ. prof. dr. J. Matíegka a tajemník A. Žalud; JUDr. a PhDr. V, Dvorský zastupoval ochotně Národopisné Museum Českoslovanské na geografickém kongresu mezinárodním v Římě. Konečně ze styků s jinými ústavy musejními je tu uvésti výměnu s museem král. hlav. města Prahy, jemuž postoupen starý kroj pošt-mistrovský a kroj studenta z r. 1848, a výměnu s museem Novo-Bydžcvským, jemuž postoupeny dvoje artikule (psané a tištěné) hrnčířského cechu Bydžovského; předměty výměnou získané uvedeny jsou při zprávě o rozmnožení sbírek musejních.
Pokud j de o rozmnožení sbírek podařilo se i loni získatí dva úplné staré kroje české: mužský kroj chodský a ženský z Křivoklátská. V celku přibyly 373 kusy, takže musejní inventář dostoupil 22.003 čísel. Koupí bylo získáno 217 kusů, darem 149 kusů a výměnou 7 kusů. Celkem vzrostly sbírky keramické o 145 čísel, sbírka výšivek a krojových součástí o 95, oddělení nábytkové o 2, kolekce drobného průmyslu o 13, sbírky zvykoslovné o 84, sbírky slovanské o 2 a oddělení zemědělské o 12 čísel.
Koupeny.byly: do oddělení keramického 4 kusy užitkové keramiky z Česko-Třebovska, 1 z Kolínska, 13 kusů odlitků kachlů z Česko-Třebovska, talířek český, 4 kusy keramiky středověké z vykopávky, 96 kusů hliněných hraček z Kolovče u Domažlic, 1 z Vyškova, 3 džbánky z Uher. Slovenska, 1 troj áček z Uh. Slovenska a mísa z Modré; pro sbírku výšivek z Čech: 2 holubinky uzlíčkové, 3 čepečky zlatem vyš. z Křižanova, čepec, a vínek litický, šátek z Krymlova u Č. Brodu, šátek bohatě vyš. z okolí Pražského; z Domažlická: čepec-holubinka, 3 zástěry, 2 šněrovačky, čepec-koláč, 4 šátky hedvábné, 7 plen vyšívaných, 2 křestní čepičky; z Moravy: kožich ženský z Kokor na Hané, koutnice vyšívaná z Dubňan u Kyjova; — z Uherského Slovenska: 9 koutních plachet (ze Spišské a ze Šaryšské stolice); 6 pruhů z koutníc (z Kopaníc u Myjavy a ze Šaryšské stolice); 2 polky a čepec z Liptovské stol., 4 obojky vyšívané a 2 prirámky к rukávcům z Trenčanska, mužské a ženské rukávce z Gemerské stolice, šatka a 2 zástěrky z Nitran-