str. 6
stab se toliko materiálu, sebranému na pražských školách obecných a měšťanských.3)
Různé okolnosti zavinily, že zamýšlené podrobné zpracováni a uveřejnění materiálu sebraného mravenčí pílí několika set učitelů dosud nebylo uskutečněno. Postupně však má k tomu dojiti. Zde budiž dopřáno místo samostatné a zajisté zajímavé kapitole, týkající se mládeže české kolonie ve Vídni; zakládá se na měření, které bylo převedeno v květnu 1893 panem ředitelem Assmannem ve škole Komenského.
Jíž přestěhování venkovského lidu do velkého města a s tím spojená úplná změna poměrů obytných, stravovacích, pracovních a zdravotních musí mítí jistý vliv na jeho fysickou povahu. Mimo to změní, jak různým šetřením bylo zjištěno, obyvatelstvo do jiných krajin přesazené, tudíž kolonisté, pod vlivem změněných poměrů přírodních a sociálních své vlastnosti tělesné. Již statistikou Gouldovou bylo zjištěno, že Američané, kteří še přestěhovali ze svého rodného státu do jiného, jsou poměrně vyššího vzrůstu, než ti, kteří zůstali doma; vzdálenost při tom nerozhodovala, neboť zjev ten se pozoroval při přechodu z jednoho státu do státu sousedního, právě tak, jako pří stěhování z východu na daleký západ. Nastala otázka, zdali zjev ten dlužno vysvětlovatí změnou okolí a poměrů, které by působily v době vývinu na vzrůst, anebo „výběrem", při kterém by vysokorostlí jevili jaksi větší náklonnost měniti bydliště a vyhledati sobě nový domov. Budsi tak či jinak, zjev jest nepopiratelný. Ostatně jsou Američané vlastně Evropané, jichž předkové se přestěhovali do Ameriky; a jsou-li rodilí Američané vyššího vzrůstu, než přistěhovalí Angličané, Irové, Němci, Francouzi atd., nutno to podobně vysvě.tliti. Jak Bowditch nalezl, vykazují již dítky Američanů značnější výšku těla, než děti cizinců.
V novější době zjistil pak F. Bcas,4) že dokonce tvar hlavy, který byl vždy pokládán za jeden z nej stálejších znaků lidských plemen, se značně pozmění po přestěhování plemen evropských na půdu americkou. Tak stává se hlava u potomstva východoevropského žida, který jest ve svém domově značně brachycefální (index — 84), méně kulatou (index=asi 81), a naopak u potomků dlouholebých Jihoitalů (index = 78) značněji kulatou (index = asi 80). Tím způsobem se potomstvo obou přibližuje jakémusi střednímu stavu. Tento vliv okolí na potomstvo přistěhovalců roste s délkou pobytu v novém domově. Rozdíly tyto vyvinují se v prvním dětství a potrvají po celý život.
Zkoumání Boasovo má pro nás proto zvláštní zájem, poněvadž se týkalo také přistěhovalých Čechů. Potomstvo Čechů do Ameriky přistěhovalých předčí svým vzrůstem krajany v domově, kteří náleží průměrně ku kmenům střední výšky tělesné; hoši narození v Americe a pocházející od přistěhovalých Čechů, vykazují výšku o 2.9 cm, dívky téhož původu výšku o 2.2 cm větší než dítky stejného stáří, ale narozené v Čechách. Pří tom jest hlava dětí amerických Čechů o něco málo kratší a rozhodně užší, tak že se tvar hlavy stává poměrně o něoo podlouhlejší,
3) J. Matiegka: Vzrůst, vývin, těl. vlastnosti a zdravotní pomšry mládeže král. hlavního města Prahy. Rozpravy České Akademie. Tř. II. R. VI. 1896.
4) F. Boas: Changes in Bodíiy Form of Descendants of Immigrants. New York 1912. Též: Zeitschrift. f. Ethnol. 1913, str. 1.