Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 166

Hol. V. str. 105—106 obsahuje ještě dva další samostatné texty, při nichž však pausa na konci každého typu pro dlouhou koncovou slabiku o d-p a d á (nota je půlová). Zpívají se oba na melodii č. 145 a.

Náš pan rychtóř je partykář;

chytal on slepici,

včera na ulici

na vajíčkách.

druhý, odjinud známý, aspoň krátce končí:

Koza bílá

hrušky sbírá;

strakatá je třese,

bílá je nese

do Kolína.

Typ II. C: „Vejr".

Tento typ, motivicky neobyčejně bohatý, má čtyři takty dvojdobé (obkročákové), po nichž následují dva takty trojdobé (sousedské). Schema jeho je tedy, tak jako u typu „sedlák", šestitaktové, ale jen dvojdílné:

{ o o o o | S S }

Pro velikou rozmanitost motivickou41) uchýlím se tu od obvyklého způsobu, tříditi nejprve tance ve skupiny s typem pouhým, s vložkou a s předehrou či dohrou. U předešlých typů znamenalo to, celkem vzato, současně roztřídění dle hudebních motivů; u tohoto typu naopak většina motivů objevuje se v několika formách. Abych tedy zabránil rozhození tanců motivicky příbuzných, provedu hlavní dělení dle motivů a teprve podružné podle forem. Bez toho i tak veliká řada variantů složitější formy musila přijíti do „směsků".

a) První motiv tohoto typu připomíná motiv skupiny d) ze „Salátu" (př. XXIII.) nebo motivky „višně". Dvoudobé takty obsahují též po jediné notě takt vyplňující (tedy půlové), ale ovšem vystupují ve čtyřech sekundových krocích až ke kvintě. Poněvadž při směscích bude vhodno míti hesla i pro jednotlivé motivy vejra, značme tento první motiv podle začátku textu: motiv „vejr, vejr".

Z tanců sem patřících obsahují typ vejra v e s k r z e tři tance: C. L. 1897, 443 dole (latovák), jeho nepatrný variant (vlastně jen oprava tiskové chyby v taktech 7/8) Chr. 472 dole (klatovák) a větší variant (hlavně v druhém dílu) Hol. V. 132 (směsek). Formou jsou tyto tance dvojdílné, každý díl po dvou typech, při čemž oba typy prvního dílu jsou skoro stejné (až na závěr) a oba typy dílu druhého taktéž, tedy motivicky:

a a' | b b'

Tanec Hol. třeba si opraviti dle pravidla I. Tance C L. a Chr. dle II.; jinak jsou správné, ale v polovičních notách. Uvedu tanec Chr. 472 d a připíši tam variant Holasův (instrumentální variace v druhém dílu, jenž je bez textu) malými notami:


41) Lze si ji vyložiti délkou typu — šest taktů.

Předchozí   Následující