str. 249
ZPRÁVY O MUSEÍCH A SPOLEČNOSTECH NÁRODOPISNÝCH.
Společnost přátel starožitností českých v Praze zakročila v r. 1914 na ochranu památek sedmkráte; mimo to požádala městskou radu na Král. Vinohradech, aby vypracování pravidel zakládajících a programu ústavu pro pěstování a vývoj studia dějin umění, jenž má býti založen z odkazu Lehnerova, svěřila anketě povolaných odborníků. Dále uspořádala 7 poučných vycházek a výletů a 1 přednášku. Knihovna Společnosti měla 1945 děl o 2466 svazcích. R. 1914 byla přenesena, když Společnost opustila dosavadní své místnosti „u Vejvodů", do městského archivu, kde se její správy ujal dr. Vojtíšek. Přírost knihovny v uvedeném roce byl 7 děl a 37 svazků. Členů měla Společnost 560 (rok před tim 762), z nichž byli 2 čestní, 6 zakládajících, 13 příznivců, 234 přispívající a 307 činných. Příjmů měla 841930 kor., vydání 7400"05 kor., z nichž 4153'80 kor. naloženo bylo na „Časopis Společnosti přátel starožitností českých v Praze" roč. XXII., vycházející čtvrtletně, pravidelně i v době válečné. Společnost má i své sbírky památek, z nichž opětně vhodné darovala pražským museím. Materiál, jenž zůstal v ruce Společnosti, je uložen ve skladišti, najatém v domě čp. 189 v Praze-I. Valnou hromadou Společnosti bylo usneseno postaviti pomník zesnulému jejímu starostovi ing. J. Herainovi. Novým starostou zvolen arch. Kamil Hilbert. -z.
@------------------
Svaz českých spolků pro okrašlování a ochranu domoviny dovfšiľ deset let svého trvání. O činnosti svazové v desetiletí 1904—1914 podal ve zvláštní publikaci souhrnnou, přehlednou zprávu jednatel uvedené korporace Bř. Jedlička Brodský. Zásluhou „Svazu" je, že činnosti okrašlovacích spolků, namnoze příliš mechanické, šablonovité a nesoucí se za bezmyšlenkovým modernisovánim vtiskl jednotného ducha a pronikl ji úctou к památkám, к přírodnímu a kulturnímu rázu jejich působiště. Památková ochrana stala se důležitou složkou činnosti „Svazu" a spolků okrašlovacích, čemuž od r. 1909 dáván ■výraz již v jejich názvu. Ovšem ochrana domoviny nejčastěji vztahuje se tu na památky přírodní. Ale zásadně a nejednou i v praksi pečuje „Svaz" i o ochranu památek historických a všímá si — zejména jeho orgán „Krása našeho domova" v posledních letech za řízení konservátora J. Emlera — šťastně a pečlivě lidových památek, zejména stavebních, jichž podal mnohé, cenné reprodukce. „Krása našeho domova", i srovnáváme-li ji s cizími (jinojazyčnými) listy obdobnými je jedním z nejlepších a nejúčelněji vedených orgánů pro ochranu domoviny. Překvapuje při tom a je litovati, že zápasí se stálým deficitem. Náklad na revui svazovou je ročně kol 10 tisíc kor., což při levné její ceně (předplatné roční 5 kor.) podmiňuje pro finanční úspěch 2000 předplatitelů. Svaz sám soustřeďuje 373 spolky, nesdružených je 26 spolků; — to znamená, že pro zabezpečení listu by stačilo, kdyby každý spolek vykazoval 5—6 předplatitelů „Krásy". Mimo svazový orgán slouží práci ochranářské především zvláštní památková komise, která vedle činnosti jiné provádí za vedení univ. prof. dra B. Němce soupis přírodních a historických památek (lístkovým katalogem). Pro soupis ten provádí se dotazníková akce, jejíž formulář v jubilejní publikaci otištěn. Je škoda, že v něm není brán výslovně zřetel a upozorňováno na památky lidové, aspoň stavební. Z ostatního podnikání „Svazu" ochraně památkové může sloužiti fotografický archiv, čítající 277 matric, 322 otisky a 188 diapositivů; sem také patří některé přednášky a zakročení na odvrácení zkázy od památek stavebních. -z.
@-------------------------
Národopisné museum v Plzni, umístěné v restaurovaném domě Gerlachovském uspořádalo loni (1915) prvou svoji výstavku „Zlato za železo", v níž poutaly pozornost litinové výrobky z doby válek napoleonských, jež vesměs byly ukázkou dovednosti zaniklých továren západočeských. К výstavní místnosti v prvním poschodí pojí se instalo-
|