str. 251
prací, 40.000 kor. subvence zemské za r. 1914 a 1915/poukázané po čtyřleté přestávce opět v plném obnosu a 7.000 kor. daru České spořitelny. 40.000 kor. z nákladů musejních uhradila obchodní komora pražská. Vydání byla Юб.НО'ЗЗ kor., z nichž bylo 44.510'01 kor. platů osobních a 16.108'87 vydání správních. Musejní fondy jsou: stavební 3.424 kor., publikační 3.598'50, udržovací 5.230, reservní 64.005 a nákupní Bon-dyho 107.604 kor. -z.
@----------------------------
V Praze, ve Vršovicích vzniklo soukromé museum — knoflíků, jehož zakladatel a sběratel tov. H. Waldes počal vydávati „Berichte aus dem Knopfmuseum", čtvrtletní leták о 24 str. (též česky). Mimo to připravuje velkou monografii o knoflíku. Sbírky jeho shromažďují a podávají nejen hotové tovary (knoflíky, spínadla, přesky), ale i polotovary, surovinu a nářadí a náčiní výrobní. Také „Berichte" — a proto zasluhují právě pozornosti — přinášejí stati o výrobě knoflíků, zejm. i staré, reprodukují náčiní knoflíkářské a stará vyobrazení výrobního postupu. Bylo-li by museum knoflíku jako samostatné specialisací příliš krajní, není pochyby, že sbírka knoflíkářská, pilně sebraná a pečlivě upravená, vtělena v některé museum průmyslové plnila by dobré poslání. -z.
@----------------------------
Při zemském museu „Joanneum" ve Štýrském Hradci zařízeno bylo r. 1914 lidovědné oddělení, jež mělo býti slavnostně otevřeno 26. listopadu uvedeného roku. Válka oddálila otevření lidovědných sbírek, ale nepřerušila práce a jejich instalaci. Ještě za dob míru bylo lidopisné oddělení „Joannea" finančně zabezpečeno jednak podporami z fondů veřejných, jednak národní sbírkou, která vynesla za červen a červenec 1914 kor. 5.543'—. Na subvencích bylo získáno 5000 kor. z fondu z ťax za tituly dvor. dodavatelů, ÍO.OOO kor. od ministerstva vyučování, 3.500 kor. od zemského výboru štýrského a 4.000 kor. z jmění zemského musea. Suma (28.043 kor.) takto získaná určena byla ovšem jenom na zařízení, instalaci a některé nezbytné doplnění lidovědných sbírek. Udržovány jsou jako součást zemského musea, jež je také prostřednictvím samostatného ředitele spravuje. Místnosti novému oddělení poskytla země, jež předala mu samostatnou budovu, bývalý kapucínský klášter (v Paulustorgasse 13), zrušený za Josefa II. a odtud sloužící jako ústav choromyslných a posléze jako infekční nemocnice. Budova je jednopatrová a o třech křídlech; přízemku čelného křídla však dosud museum nemůže užívati (bylo zemským výborem pronajato soukromníkům), tak že přístup к musejním exposicím je klášterským dvorem. Dvoru dosti prostorného je tu užito pro malé museum pod šírým nebem. Zde je vystavena studna s rumpálem, kůlna pro vinný a ovocný lis a kůlna s polním nářadím, včelín, tyčkový plot, je tu upravena selská zahrádka a p. Včelín, kůlny i studna jsou kryty různým způsobem: došky, šindelem obyčejným a drážkovým a střechou z prken. Vlastní sbírky instalovány jsou jednak interiérově, jednak dle věcné své souvislosti. Vstupní síň nového musea, jímž vlastně lidovědné oddělení „Joannea" opravdu je, vyplňují grafická znázornění osídlení, populačních poměrů, hospodářských forem a p. Štýrska, jež byly sestaveny za řízení universitního profesora dra R. Siegera. Interiéry musejní mají především za úkol předvésti oba domové typy, vyskytující se v zemi: dům o jediné obytné místnosti a t. zv. dům horno-německý s místnostmi dvěma (oddělenou kuchyní a světnicí). Je zde především vnitřek dýmnice („Rauchstube") s pitvorem (předsíni), jež celá je originálem. Byla přenesena s nemalými obětmi z Packu u Köflachu. (Rozebrání její provedli za dozoru dvou musejních úředníků dva místní tesaři a musejní sluha v běhu desíti dnů. Odvezena byla potom na sedmi dvouspřežních saních třídenní cestou do Hradce, kde postavení její vyžadovalo nemenší péče, námahy a nákladů.) Dále je tu interiér komory (Schlafstube) a výstavní místnost pro náčiní a nářadí, užívané při chovu dobytka (s vyloučením salašnictvi) a výstavní místnost pro nářadí na spracovaní obilnin (s pole na mlat). Na chodbě, vedoucí к druhým křídlům musejní budovy jsou vyvěšeny fotografie a vyobrazení sel-
|
|