Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 343



proroctví je od rodičů vyhnán — proroctví se však na konec naplní. V češtině patří к této skupině látka „Vaticinium": tisky od Sedmi mudrců č. 23 až к Skarniclově tisku 1877, lidové texty Přikryl 40 (256), Č. Lid. XII. (173), Slavie 1882, 18. Příhoda 8.

С 12. Otec nabízí línou dceru s věrtelem peněz tomu, kdo si ji vezme. Kovářský chasník ji přijme, naučí ji hladem pracovat, vrátí ji pak otci. Vydavatel nalezl parallely z knižní literatury a z podání celé Evropy. ^

С 23. Opilec vyřízne oběšenci plíce a donese je ženě, která, nic netušíc, plíce sní. Oběšenec si pro plíce v noci přijde. Vydavatel připojil ještě jiný český text ze středních Cech a obsáhlou literaturu evropsjcou.

С 49. Hajný kleje, že nemůže nic zastřelit. Střelil by i na jelena s křížem mezi parohy. Jelen se mu zjeví, hajný se kaje. (Povídka o obrázku na stromě v lese, patrně knižná).

30. 43. O hloupých ženách, jež věří, že lze ze starých žen dělat mladé. Opavský text vykládá o farské kuchařce a služce, jež chtějí omládnout. Služka požádá v městě majetníka herberku, aby jim poslal tovaryše, kteří dovedou dělat ze starých žen mladé. Muž ten jim pošle dva šibaly, kteří za 100 rýnských od kuchařky a 50 rýnských od služky poručí kuchařce lehnout nahá do necek a opleskávat se vejci; služku uvážou v chlívě u žlabu, vyhrnou jí sukně a zasadí telecí ocas. Farář pošle z kostela kostelníka se vzkazem, aby si kuchařka pospíšila se snídaní, kostelník přinese zprávu, že se služka v chlívě telí. Farář pronásleduje na koni šibaly. Jeden z nich se schová v lese, druhý prosí faráře, aby mu ohlídal „ptáka", schovaného pod kloboukem a slíbí na koni dohonit šibaly.

Hanácký text počíná jako Němc. 27. Sevcovávmá žádat na trhu za slípku tolik, co druzí, dá si ji vzít bez peněz. Svec jde do světa, hledat hloupější ženu. V městě se dívá „do vrchu", služka na faře cídí okna, ptá se ho, co vidí. (Reminiscence z látky o muži, spadlém s nebe). Švec řekne, že dělá ze starých žen mladé. Služka mu dá 600, kuchařka 1600 — vše co mají. Poručí sebrat všechny vejce, udělá dvě hnízda, posadí kuchařku v koutě do kuchyně, služku do kurnika a uteče s koněm (reminiscence na pronásledování.)

Motiv o omlazování žen je pro české lidové podání nový — ale celým ustrojením patří látka tato ke skupině látek o hloupé ženě, jež v češtině mají za základ povídku o šibalovi, jenž předstírá, že spadl s nebe, a tvoří dvě skupiny, první o ženě, která věří, že přišla potopa, druhá o ženě, která páše nerozumné kousky v domácnosti. V češtině o muži spadlém s nebe již tisk ve Frantových právech 1518. (Zíbrt 12—13.)

Texty o potopě: ľ

Přikryl 84 (480). Zena dá schované „bobáky" hrnčíři, řezníkovi dá peníze, schované „pro příhodu". Najde pak řezníkův opasek, muž předstírá, že budou znovu slavit svatbu, žena říká řezníkovi, že našla jeho opasek před svatbou. Muž zavede ženu do lesa, žena vidí hrnčíře^ zakopávat peníze; muž peníze vybere, předstírá, že přijde potopa. Zena


Předchozí   Následující