str. 375
raci К 888'90, zbytek na instalaci a na knihovnu. R. 1916 vydalo museum pěkně vypravený svazek „Zpráv měst. musea v Něm. Brodě" s hojnými příspěvky místopisnými; lidopisu dotýká se dr. B.Vyskočilova stať „Stoveršová píseň o králi Marokánském". —z—
Městské museum v Počátkách počalo r. 1915 vydávati „Zprávy", jichž vyšla dosud dvě čísla, podávající přehled činnosti v posledním tříletí 1913—1915. Městské museum, к němuž přičleněn byl hned při jeho založení městský archiv, vzniklo r. 1892 za připrav pro Národopisnou výstavu českoslovanskou z podnětu učitelstva a tehdejšího starosty města tov. Jana Brdlíka. Místnost pro sbírky poskytla Záložna, která dala pro ně zhotoviti i 2 velké, zasklené skříně a až do r. 1914 poskytovala museu podporu 200 korun ročně, jež byly téměř jediným příjmem jeho. Prvý obsažný a poměrně početný materiál přešel do sbírek musejních z národopisné výstavky, kterou r. 1893 uspořádala Budeč Počátecká. R. 1902 poskytla Záložna museu výhodnější místnosti v prvém patře své budovy, kde jsou dosud sbírky uloženy. Uspořádání jejich je dílem adj. Jana Barthela, který vedl až do r. 1913 správu musea, pro něž vyvíjel zejména horlivou sběratelskou činnost. Roku toho ustaveno bylo z jeho podnětu samostatné kuratorium musejní, do něhož vysílá obecní zastupitelstvo 3 členy, Záložna 2 členy. Správcem sbírek je nyní odb. uč. B. Kučera. V činnosti posledních tří let je uvésti uspořádání a zkatalogisován! knihovny, založení archivu fotografického, oddělení vynikajících rodáků počáteckých a oddělení válečného. Mimo to byl znovu prohlédnut a roztříděn archiv, proveden soupis zachovaných památek cechovních, z nichž četné při tom byly odevzdány museu. Starým místním řemeslům vůbec věnuje póčátecké museum dobrou pozornost: sestavilo celé kolekce památek po řemesle barvířském,- hrnčířském a kamnářském, mydlářském a svičkářském a pernikářském. Sbírky musejní byly rozmnoženy r. 1913 darem o 73 čísla, koupi o 27, r. 1914 koupí o 38 a darem o 59 čísel inv. a loni o 54 inv. čísla darem a 2 koupí, při čemž některá čísla zahrnuji i více památek. Archivu fotografickému dostalo se r. 1914, kdy vznikl, 41 fotografie a 89 pohlednic, loni 7 fotografií. Návštěva musea r. 1914 čítala 30 osob a roku loňského 44 návštěvníky mimo žactvo škol. Není pochyby, že sbírky by si zasluhovaly pozornosti mnohem větši, zvláště u místní veřejnosti a u obecenstva nejbližšího okolí (okresu Po-čáteckého). K tomu bylo by třeba, aby mohlo museum učiniti své exposice aspoň občas volně přístupny veřejnosti (nejen na zvláštní přihlášku). Museum, pokud je patrno z podaných zpráv, není přísně domovědným, přijímajíc památky z okrsků i zemí cizích. V roce loňském nedostalo se mu následkem neblahých současných poměrů žádné finanční podpory, což je — při nepatrných hmotných prostředcích musea vůbec — jistě na valnou škodu dobrého krajinského ústavu kulturního. -z.
@----------------------
Technologicko průmyslové museum v Praze (Üstav pro zvelebování živnost!) mělo roku 1915 příjmů, pokud se týče vydání 177.938'36 kor. Museum udržovalo technické poradny, zkušební a pokusné stanice technické, vydává měsíčník „Živnostenský Věstník"; v knihovně své má 3274 svazky a v čítárně vykládá 148 odborných časopisů. Museum uspořádalo 4 výstavy současných výrobků a chová četné sbírky, jež jsou spolu vyučovacími pomůckami pro ústavní kursy. Kursů uspořádalo v Praze osm, z nich čtyry pro vojíny invalidy; mimo to 5 přednášek. Při ústavu bylo 5 odborných škol pokračovacich a v dílnách ústavu konala řada společenstev své zkoušky tovaryšské. Konečně ústav rozvinoval rozsáhlou činnost poradní a informační pro výrobní družstva, na podporu průmyslu domáckého, kde věnoval pozornost i starému lidovému vyšívačstv! v Kasejo-vicích (o tom již učiněna zminka v NVČ XI., 91). Museum podjalo se i nouzové akce konfekční, organisujíc šití vojenského prádla a spolupůsobíc při jeho zadávkách. Ač technologické museum není v pravém slova smyslu podnikem museálním — věnujeť všechnu pozornost živému průmyslu, jehož zdaru napomáhá — přece stýká se na př.
|
|