str. 385
okresem Sv. Hypolit s obyvatelstvem ještě menší tělesné výšky (v prvním napočteno 292, v druhém 269 osob s podnormálním vzrůstem) a dále vojenský doplňovací okres Král. Hradec, který tvoří přechod k saské a slezské oblasti s obyvatelstvem malého vzrůstu.
Na Moravě nalézáme nejmenší počet mladíků malého vzrůstu na jihu, ve vojenském okrese znojemském, který hraničí s okresem vídeňským podobné povahy. O něco více, ale přec poměrně málo osob malého vzrůstu, tudíž obyvatelstvo většinou vysokorostlé nachází se v úrodném středu Moravy, ve vojenských okresích Jihlava, Brno a Olomouc, kdežto severní okres Šumperk se slezskými okresy Opava a Těšín vykazuje již poměrně značný počet osob malé postavy. Ale ještě více takových osob nachází se ve vojenském doplňovacím okresu kroměřížském, který zaujímá též moravské Slovensko (pol. okresy Uherské Hradiště a Uherský Brod) a tvoří vlastně takto také po stránce tělesné její součást. Celé Slovácko jest vyznačeno poměrně malým vzrůstem svého obyvatelstva, zvláště pak vojenské okresy prešpurský a trenčínský, které jsou jen ještě sousedícími polskými okresy (Vadovice, Krakov, Tarnov atd.) předstiženy.
Promillové číslice pro počet branců s nedostatečným vzrůstem v jednotlivých vojenských okresích kolísají sice poněkud od roku к roku aneb průběhem let, ale zůstávají celkem v středních a západních Cechách menší, než v severovýchodních okresích a přibývají na Moravě, ve Slezsku a zvláště na Slovácku značně.
Bylo-li tudíž nahoře vytčeno, že Cechové svým tělesným vzrůstem se liší od ostatních severních Slovanů rakouských, platí to vlastně jen o kmenech obývajících království České a část markrabství Moravského, kdežto Slováci se po té stránce podobají již Polákům a Rusínům.
Tyto místní rozdíly ve vzrůstu obyvatelstva českých zemí možno jen z malé části vysvětliti přimíšením elementů sousedních kmenů, na př. vysokorostlých germánských na západě к obyvatelstvu Cech, anebo maďarských malého vzrůstu na uherském Slovácku. Tím by zvláště nemohly býti vysvětleny nápadné rozdíly mezi Cechy a příbuznými Poláky. Významnější jest různá životospráva, především výživa a zaměstnání. Jest vysvětlitelno, že dobře živené obyvatelstvo bohatých zemědělských krajů Cech vykazuje lepší vzrůst než lid chudého Trenčínska. Vliv výživy na vzrůst byl experimentálně dokázán a -— podobně jak vlivy práce ve volné přírodě a naopak za nehygienických poměrů v industriálních krajinách obvyklých — pozorováním a statistikou všude doložen. Nej důležitějším faktorem zdá se však býti dědičnost. Jdeme-li zpět do dávných dob praehistorických, můžeme již zjistiti jakési rozdíly ve vzrůstu obyvatelstva evropského a to zvláště v tom způsobu, že v jistých krajinách za doby kamenné žil lid malého, ba trpasličího vzrůstu.9) To bylo také zvláště pro Slezsko dokázáno10) a některé ná-
9) MatiegkaJ. :O vzrůstu praehist. obyvatelstva zemí českých. Pravěk, 1910, č. 3 a 4. — Über d. Körperwuchs der praehist. Bevölkerung Böhmens u. Mährens. Mitt. d. anthrop. Ges. in Wien, XLI.. 1911, p. 348.
10) Thi1enius G.: Praehist. Pygmäen in Schlesien. Globus 1902, LXXXI.,р. 273.