str. 4
Vodňany (40'— Kč) *, spoř. a žáh spolek Vojice (10'— Kč) *, obě. záložna Volyň (10-^- Kč), okr. výbor Volyně (40'— Kč) *, okr. hosp. záložna Votice (10-— Kč) *, okres, výbor Ml. Vožice (20'— Kč) *, město Vsetín (20"— Kč), obč. záložna Vsetín (5'— Kč), okr. správní komise Vysoké n. J. (20"— Kč) *.
■ Mimo to četná okresní zastupitelstva a obce i jiné korporace přispěly Národopisnému museu tím, že jsouce jeho členy přispívajícími nebo činnými, poskytly nejednou i přeplatek nad stanovenou výši členského příspěvku. Dále loni zesnulý blahé paměti MUDr. Jan Krčma, pamatoval ve své závěti na Národopisné museum českoslovanské, jemuž odkázal 5.000 K, a dlouholetý člen Společnosti Národopisného musea českoslovanského ing. К. C. Neumann odkázal Národopisnému museu 200 K.
Přízeň české veřejnosti vůči snahám a práci Národopisného musea českoslovanského projevovala se i loni hojnou a stále vzrůstajíc! účastí členskou. Společnost měla 1414 členů, z nichž 1 byl čestný, 34 zakládající, 32 dopisující, 54 přispívající (t. j. o 2 více proti r. 1918) a 1293 členové činní (t. j. přírost 187).
Všem, kdož jakkoli přispěli Národopisnému museu českoslovanské m u buď účastí členskou, buď dary, buď přímluvou a radou, děkuje rada Společnosti N. M. C. za dosavadní přízeň a prosí, aby jí v budoucnu zachovali svoji podporu podle možnosti ještě zvýšenou, aby Národopisné museum českoslovanské dále se mohlo zdárně r ozvi jeti a sloužiti české vědě i českému národnimu uvědomování.
Kancelářská agenda Společnosti za rok 1919 vykazuje 4192 dopisy odeslané a 3449 dopisů došlých.
Správu Národopisného musea českoslovanského řídila musejní rada, v níž zasedali univ. prof. Dr. J. Gruber, předseda, univ. prof. Dr. L. N i e d e r 1 e, místopředseda, továrník A. Häusler, pokladník, docent čes. university Dr. K. C h o t e k, jednatel a členové : univ. prof. Dr. J. Jakubec, prof. Dr. J. K a z i m o u r, Otylie K o v á ř o v á-M a ch o v á, choť architekta, (zástupce města Prahy), univ. prof. Dr. A. Kraus, univ. prof. Dr. J. M a_t i e g k a, univ. prof. Dr. J. Polívka, architekt V. R o š 11 a p i 1, akad. malíř K. S t a p f e r a univ. prof. Dr. V. Tille ; náhradníky byli poslanec Rud. Beran, univ. prof. Dr. V. Dvorský a univ. docent Dr. J. Horák. Dosavadní zástupce vládní arch. Jiří S t i b r a 1, řeď. Uměl. průmysl, školy, odešel za nových poměrů z musejní rady. Rada musejní vzpomíná tu jeho obětavé a ochotné spolupráce a podpory, kterou účinně a energicky věnoval všem žádostem, s nimiž se musilo za starého režimu obraceti Národopisné museum českoslovanské к vídeňským centrálním úřadům, disponujícím kdysi finančními prostředky i českého národa._
Radě musejní byla к ruce kancelář, v níž byli ředitel kanceláře Aug. Žalud, který 31. prosincem 1919 odešel ze služeb musejních, aby nastoupil místo ve službě státní, kustódka V. Havelková, knihovní assistentka Dr. L. P i h e r t o v á, administrativní úřednice V. Augustová a A. Musilová, praktikantka A. Hladíková. Dozor v musejní budově konali V. C r e g o r a J. Příhoda, dozorčím vratným byl Fr. Šimeček. Panu řediteli Aug. Žaludovi, který po dlouhá léta od r. 1904 obětavě a vzorně řídil kancelář, vzdává tímto rada nejsrdečnější díky.
V Praze, v květnu 1920.
Prof. Dr. Lubor Niederle,
místopředseda.