Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

Zpráva o činnosti Národopisného musea českoslovanského v Praze za rok 1920.

Činnost Národopisného musea českoslovanského téměř po celou polovinu loňského roku zabíraly práce, spojené s přípravami к výstavě umění lidu československého v Paříži, jež se konala v Louvrů v květnu 1920. Výstavy účastnilo se Národopisné museum českoslovanské předními svými pracovníky a velkou částí svého materiálu. Výstava, která vzbudila tolik uznalého zájmu francouzské veřejnosti, zvláště tisku, dosvědčila znovu, jaké pozornosti dosud se těší lidové umění československé, v cizině. Národopisné museum účastí svou, jež vyžadovala od něho značných obětí a zejména usilovné práce, snažilo se — mimo vlastní svoji práci vědeckou, plniti znovu své poslání národně propagační. SNMČs. se kojí nadějí, že československá veřejnost, a zejména povolané veřejné instituce a korporace, budou její dílo, právě před čtvrtstoletím tak slibně začaté a po celé pětadvacetiletí prováděné s největším úsilím a pečlivostí, vydatně podporovati. Musejní rozpočet pro rok 1921 je 155.450 K. Tato suma je, hledíme-li к znehodnocené měně, mnohem menší, nežli byla částka, věnovaná к účelům našeho ústavu (nákup památek, knihovna, fotografický archiv, činnost publikační) v době předválečné. A přece úkoly SNMČs. právě za naši politické samostatnosti vzrůstají do šíře i do hloubky. S potěšením konstatuje tu rada musejní, že ministerstvo školství a národní osvěty účinně přispělo zvýšenými subvencemi к rozvoji jeho dalšího působení. Národopisnému museu podalo ruku pomocnou také ministerstvo sociální péče tím, že přidělilo na rok na výcvik za laboranta invalidu jako výpomocného dozorce. Tím byl doplněn účelně musejní personál dozorčí, jehož dosavadní počet nikterak nepostačoval zabezpečiti řádnou ochranu a konservování musejních památek. Stálá tíseň musejních financí pak nedovolovala, aby museum samo ze svých prostředků rozmnožilo personál tak, jak toho vyžaduje věcná potřeba.

Ač tedy, jak nutno vždy znovu uváděti* finančně Národopisné museum českoslovanské nijak není zabezpečeno a při vší své práci stále zápasí s finanč nimi obtížemi a pro tyto obtíže musí omezovati svoji činnost nejednou na škodu věci, ve vnitřním životě a v organisaci musejní práce lze znamenati stálé a dobré pokroky. Z roku loňského možno tu uvésti s ^opravdovým potěšením, že ustavil se při museu „Odbor lidových staveb Společnosti Národopisného musea českoslovanského", jehož členové jednak budou podporovati svojí odbornou spoluprací redakci „Národopisu lidu českoslovanského" (Národopisného Soupisu) pokud půjde o soustavné zpracování materiálu o lidových stavbách, jednak hodlají vydati samostatné odborné dílo o československém lidovém stavitelství. Vědecká práce Společnosti jeví se především v činnosti publikační.

Ačkoli se obtíže technické nezmenšily, ba spíše se staly ještě tísnivější než v letech minulých — (ceny za papír i práci tiskařskou dále stoupaly mírou velmi značnou) — Národopisné museum přece pokračovalo ve vydávání „Národopisného Věstníku československého", jehož vyšel v roce loňském prvý svazek ročníku XIV. V uplynulém roce byl vydán 1. sešit II. dílu „Moravského Slovenska" za redakce prof. L. Niederla; veřejnost i odborná kritika toto dílo přijala s velikým uznáním. „Národopisný Věstník" byl koncem uplynulého správního roku dokončen.

Mimo to pamatovala Společnost NMČs. i na další rozmnožování vědec kých pomůcek, udržovaných při museu. Z nich rozmnožena byla knihovna o 50


Předchozí   Následující