str. 71
Avena fatua L. Ovsiha. „Ovsiha sa zaprisahala, že nepôjde gazdovi do stodoly (lebo zrno hneď na roli vyprší) — ale mu aj na siedmy rok na roli sejde." "
Agrimonia Eupatoria L. Repíček, Boží bíč (v Orave). Odvarkom zeliny vymývajú-rany, vyplachujú boľavé hrdlo. Zelina s inými (vidz Betonica) v borovičke a vo víne varená sa pije proti prsným chorobám.
Ballota nigra L. Žíhlavnica.
Betonica officinalis L. Bukvica. Bukvica, podbiel (Tussilago Far-fara), žíhlava (Urtica urens), rojovník (Melissa officinalis), repíček (Agri-monia Eupatoria), v borovičke ą vo víne varené, pijú proti prsným chorobám. Listy prikladajú na rany.
Berula angustifolia Koch. Gereť. Gerádzie. Zelinu, na mlieku uparenú prikladajú nemocnému na bok lebo na brucho, jak má umreť, umre hneď; jak má vyzdravieť, vyzdravie skoro. Zelina parená na masti, prikladá sa na opuchlinu; koreň v odvarku pijú od suchôt. Zelina s maslom stlčená prikladá sa na telo, „kde štuchá" (zapálenie).
Beta vulgaris L. Cvikla. Cvikla naškrábaná a so žltým kandisom smiešaná užíva sa proti kašlu. Listy prikladajú na vredy a jedia sa jako špinát.
Betula alba L. Breza. Kto má úsad (Hexenschuss), šľahnú ho z nenazdania brezovou metlou po krížoch: to ho uzdraví! Vodu sladkú, z navŕtanej na jar diery do brezy pijú proti kašľu. V odvarku brezových listov kúpajú si nohy veškovité. Zavárajú aj vo vode novú brezovú metlu a tou vodou si vešky vymývajú. Brezový list, pod holou nohou v čižmách nosený, zaháňa vešky. Koho brezovou metlou vyšľahajú, neožení a nevydá sa.
Boletus. Osikový hríb. Keď osikové hríby rásť počínajú : budú pŕšky.
Botrychium Lunaria Sw. Obrátka. Obrátku nosia devy zašitú v páse: aby sa chlapci po nich obracali. Nosievajú ju aj v čižmách lebo za oplecím: aby ich chlapci v tanci obracali.
Spomína sa „obrátka ženská" a „chlapská". Ženská obrátka bude asi Botrychium, lebo s tou ženy mnoho čarujú; chlapská obrátka ale bude Ophioglossum, pre signatúru mužského plodidla, preto ju aj volajú „stantikoťka". Obrátka, keď ju na Jána trhajú, volá: „Ber ma!" Stoja, vraj, vždy dve proti sebe; jedna je „chlapská" a druhá „ženská obrátka".
„Čarodejná zelina", keď pri kosení lúky na ňu kosa natrafí, spadne s kosíšťa. Tam treba odkosenú trávu sebrat' a uhodiť do potoka: a tá zelina čarodejná hore prúdom plávať bude. Tou zelinou sa dá každý zámek otvoriť, priložením jej na zámek. Keď na ňu kôň stupí: odpadne mu podkova. Keď sa žlne diera k hniezdu klinom zahlobí: žlna si donesie v zobáku tú zelinu, priloží ju na klín, ktorý hneď odskočí. Kto pod hniezdo plachtu bol prestrel, najde na nej spadnutú tú zelinu čarodejnú.
Brassica capitata L. Kapusta. Z 9 zbrodov vody, z 9 detských hrobov hliny, z 9 nárazníkov slamy, 9 kapustných hlúbov a 9 starých vretien, spolu varia, a v tom dieťa na suchoty choré kúpajú. Medzi varením tých vecí sa číta: „nejeden, nedva, netri ... ne deväť" pošušky. V tom keď sa dieťa okúpe, idú ho po 9 detských hroboch pogúľať, a v dome ho dajú na prahu psovi preskočiť, aby ozdravelo. Kapustnicu