str. 37
odstavci nečinil rozdílů mezi dospělými i nedospělými a podávám výsledky z celého počtu pozorovaných, t. j. 176 mužů. Jistě jest korrelace barvy očí a vlasu velmi zajímavým znakem, který jest význačným jak u člověka, tak i u ostatních primátů. Ovšem, u člověka jsou původní poměry velmi často zastřeny; u skupin tmavých jest tato korrelace úplnou, u různých skupin v Evropě jest však již jen částečnou a poukazuje tu jistě ku mnohonásobnému pomísení. V našem případě máme
zbývající část 67.7% jest typu smíšeného, t. j. má povětšině světlé či sivé oči a tmavý vlas, nebo také, ale ovšem řidšeji, naopak. Barva vlasu byla zastoupena takto:
Z těchto čísel můžeme postřehnouti, že téměř devět desítin pozorovaných mělo vlas temný, ale pouze jedna třetina oči modré. Spo-jíme-li obě skupiny očí sivých a modrých, dostaneme okrouhle 75% očí světlých. Kopernicki nalezl u 48 Huculů na haličské straně všech 100% s vlasem temným, kdežto u ostatních Goralů haličských, Lemků, Polo-ninců, Bojků a Tucholců nalezl poměry asi takové jako my, spíše o něco více světlých. Zdá se skutečně, že Huculové mají průměrně nejvíce individuí s tmavým vlasem ze všech goralů karpatských; přesto však myslím, že číslo Kopernickihc jest příliš vysoké a domnívám se, že moje udání 86.9% bude pravdě bližší, poněvadž se zakládá na třikráte větším počtu pozorovaných, nežli výpočet Kopernickiho (176 proti 48). U očí goralů haličských nalezl Kopernicki poměry tyto:
|