Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 174

vědečtí pracovníci antarktických výprav britských byli Australané (T. W. Edgeworth David, T. Griffith Taylor, Douglas Mawson) a D. Mawso-nem řízená výprava australská byla vynikajícím ukončením intensivní periody výzkumné v australském úseku Antarktidy před světovou válkou.

Kdokoliv se zabývá těmi otázkami přírodních věd, při nichž třeba přihlédnouti к vědeckým problémům geografickým a geologickým tichomorské nebo jižní polokoule, setká se s velmi významnými jmény T. W. E. David, C Hedley, E. С Andrews, T. G. Taylor; anthropologie a sociologie primitivních národů má tu v B. Spencerovi, statistika v G. H. Knibbsovi representanty světového jména, nemluvě o oborech mně osobně vzdálenějších.

Na vědeckém díle mají podíl šest universit, řada vědeckých společností a výzkumné ústavy jednotlivých států i Commonwealthu.

IV.

Závěr.

Australie stala se z vlastní iniciativy svého obyvatelstva velikou laboratoří pro sociální reformy. Veliká její vzdálenost od hlavních středisek kapitalistického podnikání a od zemí, které vysílají své vystěho-valce za oceán, dává tamním činitelům možnost velmi účinně kontrolovati výměnu lidí, zboží a také ideí a duševních statků vůbec.

Jelikož skoro neobydlené pobřeží tropické Australie je velmi nehostinné, není tu lákadla pro příslušníky barevných plemen asijských, aby na vlastní pěst pokoušeli se usaditi v zemi jim sice zakázané, kde však není široko daleko orgánů, které by jim v nenápadném prolínání do země mohly účinně zabrániti.

- Sama geografická poloha Australie, skoro uprostřed mořské polokoule povrchu zemského, dala tamnímu obyvatelstvu možnost vyloučiti neb omeziti vše, co by bylo na překážku provedení ideálů, pro něž rozhodlo se bojovati. Veliké přírodní bohatství a snadná přístupnost nej-různějších zdrojů výživy učinily poměrně lehkým překonání hospodářských krisí, které v zemích hustě obydlených a na hospodářské soustavě jiných zemí závislejších, sotva by bylo lze zmoci bez obětí a nebezpečí příliš vážných.

V době, kdy světová soustava kapitalistická poměrně snadno vítězila nad snahami, provésti socialistické ideály v zemích hospodářsky méně soběstačných, Australie s velkým poměrně úspěchem razila cestu ideálům sociální rovnosti, snažila se s velikými obětmi vymaniti se z vlivů hospodářského imperialismu, militarismu a obchodnického materialismu, ovládajícího Evropu a Ameriku.

Tento boj byl by se jí zajisté snáze podařil, kdyby nebylo došlo ke světové válce, jíž se Australie súčastnila ze všech svých sil. Nesmírné oběti na krvi a na penězích porušily dotud dosti nadějnou rovnováhu hospodářskou, obtížily soustátí velikými dluhy veřejnými a odsunuly do budoucnosti provedení velkých a drahých podniků dopravních a kolo-nisačních, které pro úspěšnou budoucnost Australie jsou nevyhnutelný. Útočný, bezohledný postup živlů extrémních, chystajících se rozrušiti


Předchozí   Následující