Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 136

Ze školy věděl jen to, co mohl získati vesnický hoch ve vzdálené, tehdy snad ještě jedno třídní škole ve městečku Vlachově Březí. Proto mu jeho nápisy, jež na průčelích staveb vždy s velkou oblibou umísťoval, činí pravopisné potíže. Jeho vlastnost jihočeská, sklon k písmáctví a zbožnému rozjímání, i snaha vyprávěcí a vedoucí k dějinnému zaznamenávání událostí, jsou jeho charakteristické znaky. Proto provází dobu své práce vždy letopočtem a kratší neb delší legendou, kusou nebo obsažnější, podle toho, kolik místa v prázdné ploše mu zbývalo k disposici. Tu uvádí i jméno stavebníka, „vystavitele", ba i jeho manželky a asi ve dvou případech i své jméno, jako „podpisovatel jména". Na jeho prvnějších stavbách, ať již ze základů zdvižených, nebo jen přestavbách, čteme z pavidla: Stalo' se vystavení roku toho. Někdy ani tento rok nezaznamená, vystačí-li pouze s prvými třemi slovy. Pravidelně uvedeným letopočtem však usnadnil, že možno jeho činnost a vývoj postupně sledovati od počátku až téměř k jeho konci.

Z týchž nedostatků odborného vzdělání školního plynulo, že Bursa také neuměl kreslit plány v technickém smyslu a v daném měřítku. Chlěl-li co nakresliti, činil tak ve velkém měřítku hrubými rysy. Proto také plány nenavrhoval, jeho plán i kresba byly v jeho paměti. Měl-li podati návrh stavby, činil tak obyčejně na místě, na staveništi, vzal sáhovku a klada na zem ukazoval, kde bude světnice, kde komora, stáje a pod. a pak kázal dělníkům kopat. Nebylo to sice na prospěch lepostí prostoru, za to ale jeho stavby a klenby vynikaly již z venku zjevnou pevností a známou u něho solidností. Pohleďme na př. na statek „u Dudáků" v Libotyni, podobný uvnitř dvora hradu, klenutí i nad sebou, i na účelnost jeho zařízení. Stejně také ani linie štítů a ornamentální výplně nemají přesnosti a postrádají naprosté souměrnosti; spirály, jež s oblibou všude rozvíjel, nevyhověly by nikde přísnějšímu kreslíři. Ozdobnější části na stavbě pracoval sám, bez náklresu, z paměti, některé vzory, hlavně symbolické, si odkoukal na tištěných obrázcích, ty své „ilustrace" našel v kalendářích, nebo nebeklíčích a ve své fantasii. Nápisy vyřezával taktéž bez rozvrhu hned v maltě, psal pokud místo stačilo, zbývalo-li, i slova opakoval, by řádku doplnil, někdy ani věty nedokončil. Potíže mu působila zvláště cizí slova: renovací, numero, nazaretský a pod. V architektonické struktuře výzdoby nejde do důslednosti, řešení násilně zakončuje tam, kde by měl organicky spojití.

V první době rozmachu své fantasie prozrazuje Bursa nepokrytě svou jihočeskou, nábožensky založenou duší. S oblibou projevuje tento výraz své české povahy na dvou význačných pracích, výplních štítů domů v Libotyni a v Dol. Nakvasovicích. Předmět, k němuž se s celou mohutností své výtvarnícke síly rozepial, jest akt umučení Páně, symbolicky podaný zobrazením všech nástrojů a předmětů při ukřižování Kristově užitých. Ve štítu Dudákovské živnosti v Libotyni vyplňuje celou jeho


Předchozí   Následující