Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

142

boží oko, měsíčky, hlavičky, smrčky a IHS na srdíčku. Nápis: LETA PANE 1844 - GEZUSNAZARETKCI.

Z téhož roku pochází živnost „u Chalupů" v Bušanovicích, č. 27. Zde boží oko, smrčky na pilířcích, splete spirálek a monogram Maria nad půdovými okny. Nápis: STALO SENOWE WISTA WENI ROKULETA PANE 1844.

Z roku 1845. Živnost „u Dudáků" v Libotyni, č. 6. Na tomto nově vystavěném domě, odděleném kdysi od sousední živnosti „U Šenderů", ukázal se Bursa mejen jako svědomitý stavitel na mohutných, pevných zdech i klenbách z kamene, ale i jako zbožný myslitel jihočeský. Budova svým zvednutým patrem se sejpkou a komorami připomíná selské domy, jakých viděti v německém pásmu šumavském na Vimpersku, na př. „Heidingerhof in Hinterhaid" a j. (Viz Jos. Schramek, das Böhmerwaldbauernhaus). Zvláštní pozornosti zasluhuje bohatě vyzdobený štít se zmíněnými již symboly martyria Kristova. Nápis:

WISTAWITEL GAKUB DUDAK STALOSE WISTA WENI TOHO DO MULETA - PANE - 1845 ROKU TOHO

Celá výzdoba štítu vícebarevné omalována. Krásná výprava štítu toho nemohla býti do nedávné doby fotografována pro korony stromů, stojících před budovou, mohla tudíž i zachycena býti jen kresbou. Loni stromy ty byly ve prospěch samé výzdoby odstraněny.

Z roku 1847. Přestavba z kamene živností Tvrzických č. 7. v Dolních Nakvasovicích. Zde v trojůhelném štítu nad půdou projevil Bursa tentýž sklon k náboženským motivům. Mezi značně vykrojenými okénky, vroubenými bohatě spirálkami v obdélníkovém poli zmíněný již menší emblém Umučení Páně. Na sousední sýpce nápis: STALO SE NOWE WISTAWENI ZAWRANCE TWRZICKIHO ROKU 1847.

Z r. 1848 pochází kamenná přestavba selského domu „u Blumů", č. 18 v Předslavicích, nesoucí na sobě všecky známky a vlastnosti Bursova dekoračního umění. Objevují se tu jeho bachraté sloupky, spočívající na ornamentálních podstavcích, v polokruhovém zavrcholení nástavce zříme zase symboliku dosti nejasnou: Operutěná tvář anděla, po jehož stranách kruhy, značící slunce a měsíc a pod ním na křesle jakési tělo skleslé, dále poprsí empirových figur, nalepené hlavičky andělíčků a dvě koňská kopyta, asi jako nositelé podkov štěstí, jaké se na venkově pod vraty neb dveřmi pro zdar dobytka zakopávaly. Po stranách vrat vykrajované výklenky s obrazy českých patronů, bohaté střapce a nápis orámovaný: RE І848 - MEO 18. Obytné stavení později přistavované přerušilo část krajní voluty.*)


*) O komposicích výzdob staveb v Předslavicích a Jireticích ve významu tektonickém viz i Národopisný Věstník, r. XXII., str. 134 a dále ve článku arch. Vác. Menela: Lidové umění výtvarné.

Předchozí   Následující