J. Horáka a dr. V. Tille svazek II. Národopisného věstníku vydali jsme ročník XXIII, v rozsahu 432 str. se 48 černými i barevnými obrázky a tabulkami značek, a zasílali jsme jej pravidelně čtvrtletně členům zdarma. Pokračuje se v něm v soupisu čsl. lidové keramiky a počíná tu obsažná soustavná studie: Lidové obyčeje hospodářské; obě práce lze dostatí i v několika zvláštních otiscích.
Třídění látky pro národopisnou bibliografii dospělo tak .daleko, že v dohledné době budeme snad moci dáti do tisku svazek, který zpracovává venkovské časopisectvo. Tato roztroušená látka je jistě nejméně známa a doufáme, že dá také podnět redakcím oblíbených vlastivědných sbor-níčků, aby při otiskování látek národopisných postupovaly kritičtěji a uvědomily si, že několikerým otiskováním stejných věcí hromadí vědeckým pracovníkům velikou přítěž, která při značné ztrátě času nedává pražádného positivního výtěžku.
Ostatní činnost. Také v uplynulém roce získali jsme mnoho cenných, zvláště cizích národopisných publikací výměnou za své spisy a ukládáme je vesměs v příruční knihovně národopisných sbírek Národního musea, abychom vytvořili základ řádné příští národopisné knihovny. Naši členové mohou knihovny volně užívati. — Kancelář obstarávala nadále agendu Čsl. národní komise pro lidové umění při Svazu národů a Ethno-grafického kroužku a předsednictvo i jednotliví členové zúčastnili se všech význačnějších odborných akcí doma i v zahraničí.
Členstvo. Poslední valná hromada projevila vděk za práci dalším dvěma členům: univ. prof. dr. Arnoštu Krausovi a vrch. úředníku v. v. Ferd. Schlägerovi tím, že je jednomyslným usnesením zvolila čestnými členy NSČ.
Společnost utrpěla v uplynulém roce bolestné ztráty smrtí celé řady členů. Jsou to: z členů zakládajících: arch. dr. h. c. Václav Roštlapil a akad. malíř Karel Štapfer, oba členové Rady, univ. prof. dr. Jos. Zubatý a ředitel škol v. v. Eduard Pek; dále 18 členů činných: spisovatel Alois Jirásek, univ. prof. dr. K. Chodounský, dr. Jan Kropáček, zem. odb. přednosta Ing. Ant. Kuneš, velkoobchodník Leopold Paleček, Ing. arch. Osvald Polívka, odb. učitel Jan Soukup, sekční šéf Ing. F. Stupecký, škol. rada Vojt. Viravský — všichni z Prahy; pak advokát dr. AI. Müller v Nových Benátkách, řed. Zem. rol. školy Václav Myslivec ve Vel. Meziříčí, řad. učitel, ústavu Jan Pelikán v Příbrami, želez, rada Ing. Josef Poláček v Kolíně n. L., vdova po pluk. lékaři Bož. Sieberová ve Zbraslavi n. Vit., Alfred Straka v Písku, prof. stát. prům. školy arch. Jos. Šíma v Brně, bankov, úředník Lad. Volf v Sobótce a st. městský lékař dr. Čeněk Zemánek v Holicích. Všechny přivedl do řad našich opravdový zájem o čsl. národopis, mnozí zanechali nám významnou práci průkopnickou a mnozí činně se zúčastnili naší práce do posledního dechu. S úctou skláníme se nad jejich rovy a ujišťujeme, že v historii Národopisné společnosti českoslovanské mají zajištěnu trvalou vděčnou vzpomínku.
S radostí můžeme konstatovati, že na jejich místo přihlásili se noví příznivci a pracovníci, takže máme po všech ztrátách nastalých úmrtím i vystoupením celkem 994 platící členy (o 28 více proti loňskému roku),