str. 171
1750). Zemřel 18. června 1756 ve věku 40 let (pak se narodil asi r. 1716). V matrice z roku 1754 je označen jako „amphorarius".
Fišer Jiří narodil se asi r. 1746, mimo Vyškov. Roku 1781 (14. prosince) koupil dům čís. 63 v ulici „Na cihelní" a téhož roku se pravděpodobně stal také mistrem. Tento dům prodal roku 1790 toufar. mistru Antonínu Štroblíkovi a přestěhoval se do druhého svého domu čís. 67 (v téže ulici), kterého nabyl již roku 1786 (19. května), a zde setrval až do své smrti. Měl tedy přechodně domy dva a i jinak byl velmi zámožný. V roce 1791 nakoupil v Marchanicích (u Vyškova) polí v rozsahu 29 měřic v ceně 2766 zl. Jedna část se zvala „Dědička". Jeho žena se jmenovala za svobodna Alžběta Horáková (byla sestrou toufara Filipa Horáka) a pocházela z Bučovic, kde patrně Fišer před svým příchodem do Vyškova joracoval. Jiří Fišer zemřel 31. prosince roku 1814.
Fišer Jan Jiří, syn předešlého, narodil se 3. dubna 1788. Po smrti svého otce vedl matce toufarskou živnost až do roku 1816, kdy mu matka odevzdala otcovský dům čís. 67. Téhož roku se J. J. Fišer oženil (16. listopadu) s dcerou prostějovského obchodníka Josefa Maye. To již byl mistrem, jak dosvědčuje svatební zápis v oddav, knize prostějovské fary (sv. 9., list. 81.), v němž je nazýván „Krügelmachermeister in Wischau". Zadlužil se tak, že byl nucen prodati svůj domek toufar. mistru Janu Paterma-novi, a to roku 1830 (10. prosince) polovičku a později i zbylou část (B 5). Zdá se, že pak již toufarskou živnost neprovozoval. Matrika označuje jej 21. března 1835 jako obchodníka plátnem a v roce 1844 (4. srpna), kdy zemřela jeho žena, je výběrčím mýtného. Jeho úmrtí není v matrice zapsáno.
Goldmann Vincenc, syn Tomáše Goldmanna ze Ždánic, ženil se již jako ždánský toufarský mistr ve Vyškově 3. června 1836 s Viktorií Patermanovou z Vyškova. V roce 1838 se přestěhoval do Vyškova a ucházel se jako mistr o přijetí do toufarského cechu vyškovského. Cech mu však dělal potíže a uložil mu velmi vysoký poplatek za přijetí (12 zlatých), proti čemuž Goldmann protestoval u magistrátu. Z cechovního vyjádření, kterého si magistrát vyžádal, se dovídáme, že cech mu činí potíže proto, že ve svém mistrovském listě nemá vyznačeno, že ve Ždánicích vykonal mistrovský kus a že tento byl zkušeb. komisařem uznán dokonalým, jak to nařizují cechovní artykule ve svém § XXVIII. Cech je toho mínění, že se to Goldmannovi nepodaří prokázati, protože tou dobou je ve Ždánicích pouze jediný toufarský mistr a ten je při sdruženém cechu kovářů, zámečníků, stolařů a j. Goldmann sám, byv tázán, tuto věc nejen neosvětlil, naopak choval se velmi neslušně a hrubě, takže cech má dojem, že mistrov. kusu rozhodně nedělal. Cech proti němu nic nemá, jen žádá, aby zhotovil mistrovský kus a dal jej přezkoušeti. Co se týče požadovaného poplatku 12 zlatých, sestává: z 5 zl. jako polovice z předepsaného poplatku 10 zl., které se požadují od mistra, přestěho-