Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 90



Kromě osobního studia rozeslali jsme v museu již v r. 1933 do-tazník o lidových stavbách, ve kterém bylo položeno několik otázek, zejména o disposici budov kolem dvoru a obytného domu. Dotazník, adresovaný někde učitelům, někde stavitelům a obcím, setkal se s porozuměním a obdrželi jsme celou řadu zajímavých odpovědí, z nichž některé byly velmi poučné, doprovázené podrobnými plány i několika typických nebo nejstarších statků. Z některých okresů dostalo se nám skutečně podrobných informací, na př. z Liberecka přičiněním p. uč. Jaroslava Uzla zaslali nám odpovědi 34 učitelé, kteří vesměs připojili náčrty půdorysů. Rovněž z Jankova, z Litomyšlska, Českobrodská a z Orlických hor došla nás celá řada poučných odpovědí.

S velkým zdarem setkal se i dotazník o nejstarších a vůbec datovaných budovách, který jsme rozšířili v podtatranském kraji a jehož velmi četné odpovědi poskytly cenné a zajímavé údaje o letopočtech i ze XVII. věku.

Dotazníková akce přináší jistě přehled a pomáhá významně pro nejbližší dobu v případech, kde jde o rychlé informace anebo o přehledný obraz. Dotazníková akce trpí však vesměs tím, že jsou otázky zodpovídány z velmi různého hlediště. Spolupracovníci přistupují k práci s velmi nestejným zájmem a hlavně s velmi rozličnou přípravou. Málokdy zodpovídá otázky odborník-národopisec, většinou zúčastňují se dotazníkové akce pomocníci amatéři, sice z ochoty a někdy i z lásky k věci, ale odpovědi jejich nemohou být jednotného rázu; tím méně jednotné může být hodnocení zjevů. Dotazníková akce může mnoho přispěti, může zjistit mnohé detaily, známé jenom místním, domácím lidem, a může připravit půdu. Ale pro vypracování soupisu doporučuji práci odborníků, kteřLse akci plně věnují, kteří budou po-stupovati podle předem ujednaného plánu a podle ujednaných směrnic a kteří zpracují co nejširší terén.

Publikování soupisu lidových staveb v Československu.

Aby materiál takto získaný byl zpřístupněn k studiu, a to způsobem co nejpřehlednějším, navrhuji, aby íbyl publikován v stručné, zhuštěné formě; byl by rozdělen podle krajů v jednotlivé díly, v každém díle pak postupovalo by se podle vesnic. Předem předcházela by v každém úvaha o dané oblasti a o lidovém stavitelství v jejím terri-toriu, obsahující stručnou charakteristiku tamního stavitelství, nástin vývoje a potřebné údaje a vysvětlení. Nato u každé vsi (anebo skupiny vsí) zodpověděny byly by otázky o typu hospodářství i jednotlivých budov, o nejstarších staveních a zejména o místních zvláštnostech a vynikajících památkách, ať už jsou pozoruhodné s hlediska uměleckého, historického nebo národopisného. Zprávy musí býti podány ovšem stručnou formou a musí charakterisovat každou ves do^ cela krátce. K textu nechť jsou připojeny ovšem i obrázky, ale obrazy průkazné a jen charakteristické.


Předchozí   Následující