1. hodina literární výchovy


Třída: 1. ročník
Předmět: Český jazyk - literatura
Téma: hodina nad knihou
Cíl: seznámit děti s tím, proč je důležité umět číst, co je na knížkách hezké
Metody: diskuse, práce s knihou, monolog
Formy: v lavicích, na koberci


Úvod:

Seznámit děti s cílem hodiny, tj., že si řekneme, proč je důležité umět čís t a jestli všichni chceme umět číst.


Hlavní část:

Motivace: Přečtu dětem nějaký krátký úryvek z knížky. Zeptám se jich, jestl i se jim to líbilo a jestli by chtěli vědět, jak příběh dopadl. Vysvětlím jim, ž e nejlepší je umět číst, aby se mohli sami dozvědět, jak příběh končí. Že tak ne jsou závislí na tom, jestli jim konec někdo, kdo umí číst, dočte. Tentokrát jim příběh dočtu já, ale děti budou vědět, že se mohou samy naučit číst tak, aby si příště knížku dočetly samy.

Na koberci budou volně rozložené různé knížky a bude jich více než dětí ve třídě. Děti půjdou ke knížkám, prohlíží si je a majísi vybrat jednu knížku, kter á se jim nejvíce líbí a říct všem, co se jim na ní líbí. Já jim nejprve řeknu, j aký název má knížka, kterou si vybrali a kdo je autorem. Díváme se na ilustrace, na písmena, na obálku knížky. Pak si knížku mohou vzít do lavice a do připraven ého sešitu si na první stránku nakreslit obrázek, který se jim vybaví, když tu k nížku vidí.

Nakreslením obrázku si děti vytvoříprvní stránku svého čtená řského deníku. Řeknu jim, co to čtenářský deník je, k čemu slouží, proč je dobré si jej psát. Ukážu jim ukázku nějakého povedeného deníku (kvůli motivaci - chci , aby si děti deník vedly, ale ne kvůli mně, ale proto, že si myslí, že je to do bré).

Pak půjdeme opět na koberec a ukážeme si, jaký si kdo nakreslil ob rázek - děti se mohou inspirovat pracemi spolužáků. Bude se tak lépe také navozo vat komunikace v novém kolektivu.


Závěr: Pochválím dětem obrázky a to, jak celou hodinu krásně pracovaly.