str. 79
neuměl totiž ani slovíčka lužicky, ač se vydával za sběratele lužických písní; aby za polovici honoráře (jejž si H. vymínil) aspoň nějakou práci vykonal, svěřil mu Smoleř metrické zpracování doslovného něm. překladu písní. To byla veškera Hauptova práce při sbírce, na níž pa-raduje jméno jeho na předním místě; je to de facto sbírka Smoleřova,
jejíž německý překlad metricky upravil Haupt. Sluší tedy citovati vždy: Jan Ernst Smoleř, Pěsnički hornych a delných Łužiskich Serbow,
2 díly in 4 (Grimma 1841 a 1843). Je to vskutku monumentální dílo netoliko jakožto bohatá sbírka písní a melodií národních, ale i jako základní kámen folkloristiky lužické vůbec. Obsahuje kromě 33?(poslední číslice nečitelná - poznámka korektora) hornolužických a 200 dolnolužických písní i první sbírku lužických pohádek, báchorek a pověstí, sbírku přísloví a pořekadel, popisy zvykův a obyčejů lužických, obydlí, krojův atd., sbírečku pověr, konečně i první soustavnou statistiku lužickou a (kromě jiných vyobrazení) národopisnou mapu obou Lužic.
Ke sbírce Smoleřově přispěli: J. P. Jordan,*) H. A. Broniš, K. V. Broniš, J. Póst, Komor, M. K łosopo1ski, J. E. Wje1an a j.
Do sbírky pojato jest i několik písní umělých, které již tenkráte byly znárodněly. Jsou to: od H. Zejleře č. 270, 271 (text i nápěv,)
272, 323, od H. Lubjenského č. 331 a od M. Wałdy č. 276 (nápěv složil sám lid).
Oběma dílům připojena jsou četná srovnání se slovanskými i ně-meckými písněmi.
Po vydání Snoleřovy sbírky nastala dlouhá přestávka u sbírání písní; teprve Michal Hórnik obrátil zase zřetel ku sbírání písní a vyzval (1860 v „Časop. M. S." a v „Łužičanu") i širší veřejnost k účastenství při té práci. Od té doby sbíráno zase pilně a sbírky větší i menší uveřejňovány v „časopise Maćicy Serbskeje" a v „Łuži-čanu". Sbírání textů se zvláštní horlivostí ujali se M. Hórnik, dr. Ernst Muka, Mich. Róla, H. Jordan, a jednotlivými příspěvky i jiní. Nápěvy sbírali M. Hórnik, E. Muka, H. Jordan, L. Kuba a Ad. Černý.
Samostatně (jako otisky z „Časop. Mać. Serb.") vyšly:
1. H. Jordan, Delnołužiske ludowe pěsnje, Budyšin 1875 (s nápěvy, str. 34). 2. E. Muka, Delnjołužiske pěsnje, Bud. 1877 (bez nápěvů seš. 40). 3. Týž, Dodawk k ludowym pěsnjam, Bud, 1883 (str. 58 s pří-lohou nápěvů str. 15).
4. M. Hórnik - B. Markus, Delnjoserbske ludowe pěsnje, Bud. 1882 str. 63. Písně tyto vybral z rukopisné sbírky Markusovy (viz výše) a s písněmi, dotud tištěnými, přirovnal M. Hórnik.
*) Sbírky Jordanovy, kterouž postoupil zhořelecké společnosti, užil Smoler, ač toliko při jedné písni Jordana jmenuje.