str. 94
vídeňské k studiu podoby a úplného zařízení selských statků v Rakousku a Uhersku. Dosud prý lze v rakouské říši rozeznávati 5 hlavních typů: 1. ně-mecko-s1ovanský na celém severu, nejvíce obdobný franckému, 2 ma-ďarský (původu nejistého), 3. alpský srub, 4. romanský typ kamenný na jihu a 5. turecký v zemích okkupovaných. K tomu přidán jako příklad popis maďarského dvorce ze západních Uher s plánem.*) W. J. Do1boschew: „Ausgrabungen auf den Gräbenfeldern von Kumbulte in Digorien (Kaukasus), str. (30. Popis nálezů z 2 pohřebišť skříňových hrobů s kostrami u vsi Kuin-bulte (v údolí Uruchu) na Kavkaze. — Prof. C. Toldt: „Die Körpergrösse der Tiroler und Vorarlberger", str. 69. Severní kraje německé jsou mnohem vyššího vzrůstu než jižní italské. Toldt vykládá to hlavně za znak plemenný. —: Ve zprávách zasedání za měsíc březen až červen zajímají články: B. Kar-pelesa: „O statistice cigánů v Rakousku", str. 31, prof. Strnada zpráva o mohylách na Plzeňsku (u Litic a Černic) a depotu černickém, str. 35 a Dra. O. Müllera výtali z VIII. dílu „Archaeologiai Ertesitö“, str. 39 N.
Correspondenzblatt der deutschen Gesellschaft für Anthropologie, Ethnologie und Urgeschichte, XXI. Jahrgang 1890. Redigirt von Prof. Dr. Johannes Ranke. München 1890. Mezi důležitými články loňského ročníku vynikají hlavně články následující: Tischler Otto: „Über Sporen und nachrömisches Email", str. 17 (ukazuje, že v době merovingské v jižním Německu, Francii a Anglii pravý email se více nenalézá); Wankel Dr.: „Die Mamuthlagerstätte bei Předmost in Mähren", str. 33 ; major Trö1tsch podává statistiku industrie doby broncové ve Švábsku, str. 51, 61. Industrie tato byla domácí. Mezi přednáškami na kongresu anthropologické společnosti v Münstru pronesenými, prof. Hosius, Nordhoff, Finke, str. 86, 105, 146, líčili prae-historii Westfalska, Dr. N o r d li o f f demonstroval a popsal model ^vestfálského selského statku, str. 102, Virchow, str. 112, na základe nálezů kavkazských dovozoval, že nelze v Kavkaze hledati kolébku bronzu, jelikož cín tam téměř úplně schází. Za to se tam našel antimon čistý v nálezech předhistorických, jenž přicházel asi odněkud z Persie. Druhou přednášku věnoval Virchow sporu Schliemanna s Bötticherem. (Srv. o tom více v Listech filologických 1890, str. 103 nsl.) — Prof. Schaffhausen mluvil o „stáří plemen lidských", str. 122, Dr. Buschan „o vlasti a stáří evropských rostlin kulturních", str. 128, Tischler demonstroval první ve Vých. Prusku nalezenou popelnici obličejovou, str. 135. — V diskussi, jež následovala na přednášku Fin-kovu Virchov mluvil pro negermanský keltický původ megalithů westfálských. Sjezd zakončen byl přednáškou Bankovou „o jeskyni u Stein-bachu v Horní Falci s mnohými kostrami náležejícími době neolithické", str. 162, a přednáškou Waldeyerovou „o mozcích anthropoidů" (Obšírnější referát o tomto kongressu přinesla letošní Živa). S.
Bulletins de la société ďanthropologie de Paris T. XIII. III. série. Paris 1890. V ročníku tomto zajímají články A. Dumonta „Essai sur la natalité aux iles de Ré et d'Oléron", str. 75, a „Étude sur la natalité dans le canton de Fouesnaut (Finistére)", str. 415; C1. Royerové „Sur la phylo-génie á propos ďun légard bipede", str. 156; Lombarda „Description ethno-graphique de l'Asie occidentale. Qaestion chamite", str. 219. Typ chamitský povstal skřížením rasy středozemní s mongolskou nebo tureckou; jedna jeho
*) Vyzvání toto budiž i nám pobídkou studiu tomuto co nejvíce se věnovati a sdělati pro sebe i pro jiné české dílo o stavbě a zařízení statků českých.
|
|