str. 192
hrnec (viz obraz), jejž opatrně vydobyl, a vedle něho na kostru osoby staré, zubů pokažených.
Lebky veškerých koster byly sploštělé. Poloha těl tatáž jako u prvního nálezu. Ozdoby nebo nástroje nebo zbraně nalezeny nebyly. Později téhož dne jeden dělník pozoroval na místě jiném zem s pískem míchanou; škrabal opatrně nožem a v krátkosti přišel na lebku, taktéž sploštělou a rozdrcenou, a hrabaje dále nalezl u krku hranaté korale jantarové, provrtávané jednou až třikráte. Získal jsem 3 kusy celé, jeden rozdrobili dělníci a 2 z nich jeden dělník zatajil.
Dále v místě tom odkrývati se nemohlo pro položené trati Roku letošního (1891) koupil cukrovar dymokurský pozemky za účelem postavení vlastní trati a váhy. Pozemky ty jsou po levé straně trati dráhy komercialní, tedy naproti koleji a pozemku trati cukrovaru městeckého. I zde při srovnávání půdy nalezeny střepiny nádob, nástroje z kamene a kosti. Také čtvrt kamenného mlatu se zde našlo. Ale ponejvíce i zde vše je rozmetáno. Na kostry se zde nepřišlo. Pouze v jednom místě přišli dělníci při kopání příkopu odvodního vedle trati na jámu přes metr hlubokou, v níž byly střepiny různých nádob, částečně hlazených a tuhovaných, a na dvou i dokonce tuhové kresby, pravidelné kosočtverce. Kromě toho byly tam kosti zvířecí a hlína popelem silně promíchaná. Dále tam nekopáno.
Pohřebiště toto náleží asi době neolithické. Neboť se dosud nenalezlo ničeho od železa nebo bronzu. Lid náležel k plemení dlouho-lebému. Podotýkám ještě, že nedaleko tohoto pohřebiště přišlo se při regulaci Mrliny na mnoho a mnoho střepin nádob potřeby domácí, na kus vypálené hlíny (nepodařená nádoba), v níž byla zrna pšeničná a plevy, na malý klínek, mušle, puklice a parůžek. V nejnovější době nalezen kelt železný na dvoře pohodnice. Vše se nachází v mojí sbírce.
Ant. Stifter, lékárník v Křinci.
* Hradiště chodovické u Hořic. Na levé straně potoku protékajícího údolím Mezihořským, zdvihá se lesnatý hřeben Chlumu od západu na východ se táhnoucího. Na jižním jeho svahu leží asi čtvrt hodiny od místa, kde trať dráhy severozápadní vstupuje do údolí, obec Holovousy a o několik minut dále Chodovice. V Holovousích nalézá se veliký dvůr hospodářský, k němuž patří i neveliká obora, rozkládající se právě mezi Holovousy a Chodovicemi. Mezi oběma utvořeno jest údolí, do něhož zabíhá nevysoký ostroh z chlumu na příč vycházející, obehnaný starými valy, jimž lid říká „na šancích". Přiložený nákres ukazuje právě toto údolí, v jehož středu zdvihá se hra-diště elipsovité podoby na ostrohu ze severu údolí vybíhajícím. Nákres zhotoven dle přesné lesní mapy, již mi laskavě zapůjčil p. lesní Ne-žádal. Hradiště toto ohrazeno jest 3násobným (ne jak Vocel dle zprávy Peterovy udává 4násobným *) valem země, nyní vesměs lesem porost-
*) Vocel, Pravěk země české, str. 423.